Redakcja

Tajemnice i drżenie Natalii LL

Wątek kulinarny przewija się w seriach fotografii o mocno erotycznym podtekście. Pojawia się banan, parówka, a z ust jednej z młodych dziewczyn wylewa się gęsty biały budyń. To oczywiście jedna z najbardziej charakterystycznych serii polskich fotografii. Pod koniec stycznia w CSW Zamek Ujazdowski rozpocznie się retrospektywna wystawa Natalii LL „Secretum et Tremor”, pierwsza od 16 lat tak obszerna ekspozycja prac artystki, pozwalająca na nowo spojrzeć na jej twórczość.

– 21/01/2015 –

Natalia LL. a właściwie Natalia Lach-Lachowicz (ur. w 1937) działa na pograniczu fotografii, grafiki i malarstwa. W latach 70. zajmowała się również filmem eksperymentalnym, instalacją i rzeźbą. Wywoływała oburzenie, cenzurowano jej wystawy, jednak dziś zaliczana jest do najważniejszych postaci polskiej sztuki współczesnej. Jej prace prezentowane są w Tate Modern w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu, znajdują się w kolekcjach wielu ważnych instytucji na świecie.
Na wystawie pojawią się głośne cykle fotograficzne artystki. Otwierająca ekspozycję „Sztuka konsumpcyjna” (1972), oraz „Sztuka post-konsumpcyjna” (1975). Są to serie zdjęć – swojego rodzaju performance – na których modelka bawi się jedzeniem w erotyczny sposób. Pojawia się banan, parówka, produkty powszechnie pożądane jednak trudno dostępne w PRL. Z ust jednej z dziewcząt wylewa się sugestywnie biały budyń. Te wczesne prace – eksplorujące erotyzm i kobiecą podmiotowość – konfrontowane są z mniej znanymi dziełami z lat 90. i 2000. w których artystka porusza wątki egzystencjalne i poruszające tematykę mitologii germańskiej.
Kuratorką wystawy jest Ewa Toniak, a scenografię projektowała Małgorzata Szczęśniak, współtworząca Nowy Teatr w Warszawie. Prezentację wzbogaca obszerny katalog i program wydarzeń towarzyszących: performansy, prezentacje filmów oraz wykładów poświęconych twórczości Natalii LL.

Otwarcie wystawy: piątek 23 stycznia 2015, godz. 18:00
Wystawa trwa do 19 kwietnia 2015
Wydarzenie na Facebooku

comments powered by Disqus