Redakcja

Pieczony topinambur z domowym sosem aioli

W naszym cyklu „rozpUSTA” Magdalena Święciaszek serwuje jedno z najpyszniejszych warzyw – topinambur, inaczej nazywany słonecznikiem bulwiastym lub karczochem jerozolimskim. Coraz częściej można go spotkać w zwykłych warzywniakach i na straganach, a przedwiośnie nie rozpieszcza, korzeniowe są u nas nadal na prowadzeniu. W wersji pieczonej z domowym sosem aioli smakują perfekcyjnie.

– 27/02/2015 –

Składniki  (2 porcje)
6 karczochów jerozolimskich czyli topinamburu
9 ząbków czosnku
180 ml oleju rzepakowego
1 łyżka białego octu winnego
2 żółtka
sól i pieprz

1. Karczochy szorujemy dokładnie gąbką lub szczotką – to bardzo istotne, ponieważ nie będziemy obierać ich ze skórki. Odcinamy ewentualne zeschnięte końce. Wkładamy je do miski wraz z 8 ząbkami czosnku w łupinie. Polewamy 20 ml oleju i dokładnie nacieramy warzywa, aby były pokryte cienką warstwą tłuszczu.

2. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Topinabury i ząbki czosnku układamy na blasze i pieczemy 20-25 minut. Uwaga na eksplodujące ząbki czosnku.

3. Robimy sos aioli. Czosnek ucieramy w moździerzu lub rozcieramy nożem na gładką pastę. Dodajemy do żółtek, wraz z łyżką białego octu winnego i szczyptą soli – ubijamy trzepaczką przez pół minuty. Nie przerywając ubijania wlewamy cienkim strumieniem olej, do wytworzenia emulsji.

4. Miękkie i zarumienione bulwy przekrawamy na pół, czosnek wyjmujemy z łupiny i odcinamy ogonki. Podajemy wraz z własnoręcznie ukręconym aioli. Jest pysznie!

Tekst: Magdalena ŚWIĘCIASZEK, zdjęcie: magazyn USTA

comments powered by Disqus