Redakcja

Perski SAZ

Shirin Naemi, irańska działaczka praw kobiet, od 2 lat mieszkająca w Warszawie, prowadząca warsztaty kulinarne i pokazy z kuchni perskiej w Polsce. Kilka dni temu mogliśmy posłuchać jej wystąpienia na TEDx Warsaw o Iranie. W ten weekend będzie gościem specjalnym Sezonowej Akcji Zakupowej.

– 19/03/2015 –

 

W skrócie o kuchni Iranu można powiedzieć, że jest bogata, słoneczna, pełna ciekawych smaków i kolorów. Brzmi bardzo ogólnie, ale szafran, ryż basmati (bezglutenowy), woda różana, granaty, melony, pistacje, kiszony czosnek – już bardziej działają na naszą wyobraźnię.

 

2015-03-23 11.28.46 pm

Z Shirin odwiedzimy naszą i jej ukochaną Halę Mirowską, sprawdzimy u jakich sprzedawców dostaniemy składniki potrzebne w kuchni perskiej, dowiemy się również, jak wyglądają targi w Iranie, a następnie zrobimy zakupy w sklepie irańskim, w którym często można spotkać naszego Gościa Specjalnego. Spytamy się o to, jak powinien wyglądać najlepszy szafran i spróbujemy innych ciekawych irańskich smaków.

W drugiej części SAZ Shirin przygotuje perskie dania z sezonowych składników, dostępnych teraz w Polsce i opowie o sekretach kuchni Iranu, Nowym Roku (Nowruz), zakupach, magicznych składnikach i ulubionych produktach, za którymi tęskni, a których nie można dostać w Polsce.

Sobotnie menu irańskie:
– irański napój
– adas polow – tradycyjne danie z ryżem basmati
– ash reshteh – noworoczna irańska zupa, która przynosi szczęście
– perskie lody szafranowe na deser

Tak daleko z SAZem jeszcze nie byliśmy. Zapraszamy!

Szczegóły:

SAZ #10 obejmuje spacer po Hali Mirowskiej, planowana jest też wizyta w sklepie perskim w centrum Warszawy, a następnie 1,5 h pokaz kulinarny.

Zbiórka: o godzinie 9:00 przed wejściem głównym do Hali Mirowskiej – poznacie nas po tabliczce z napisem „Sezonowa Akcja Zakupowa”

Ilość miejsc: ograniczona

Składka (płatna na miejscu) : 50 zł (w niej zawiera się autorska mapa Hali Mirowskiej, torba zakupowa, pokaz kulinarny Shirin połączony z wykładem i degustacje)

 

2015-03-23 11.14.50 pm

Zapisy: tylko drogą emailową na adres sezonowaakcjazakupowa@gmail.com – w tytule emaila prosimy wpisać „Sezonowa Akcja Zakupowa 10”, a w treści swoje imię, nazwisko i nr telefonu.

Fotografowie akcji: niezastąpiony duet Masztalerz.

Wycieczka odbędzie się w języku angielskim i będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.

 

2015-03-23 11.14.31 pm

Na zdjęciu Shirin Naeimi w sesji dla „Wysokich Obcasów”
fot. Gazeta Wyborcza

comments powered by Disqus