Redakcja

Mika i Michy

W stołecznym Pies czy Suka trwa druga z serii wystaw ‚Ilustratorzy’ w Pies Czy Suka. Tym razem Bożka Rydlewska zaprasza nas do świata swoich botanicznych baśni.  A już 16 maja o 19 odbędzie się spotkanie z artystką.

 

 

– 28/04/2015 –

 

 

Autorka jest wytrawną kolekcjonerką osobliwego zbioru wrażeń, fantazji i obsesji: obok zoo-botanicznych hybryd, nieznanych gatunków kwiatów i owadów, na kartach jej ilustracji snują się zbłąkane, nadrealistyczne opowieści. Są historie podpatrzone w świecie przyrody – zapisy obserwacji sekretnych zakamarków natury: odczytywanie struktur kryształów, śledzenie rysunków w użyłkowaniu listków, studiowanie odcieni połyskujących zieleni w pancerzu żuka… Niektóre baśnie wydarzyły się naprawdę, inne przeniknęły ze świata wolnej, szalonej imaginacji. Zagłębiamy się w wizje zainspirowane przez sny oraz te tworzone w duchu Bretona, Aragona, Ernsta: w płynny, swobodny, hipnotyczny nurt skojarzeń kolorów, kształtów i myśli. Oniryczne wyspy surrealizmu znów mają swoją poetkę.

Prace powstają w autorskiej technice cyfrowego rysunku i kolażu, drukowane są w formie grafik w limitowanych i sygnowanych edycjach kolekcjonerskich 10 + 5 AP. Na wystawie będzie można zobaczyć prace z serii „Nowa Botanika” oraz „work in progress” – ilustracje do surrealistycznego opowiadania o włosach .

16 maja, w sobotę o godzinie 19.00 (chwilę przed startem Nocy Muzeów) na spotkanie autorskie z Bożką Rydlewską. Artystka opowie m.in. o skomplikowanej technice tworzenia swoich prac.

 

 

BIO:

Bożka Rydlewska  – Ilustratorka i graficzka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Högskolan för Design och Konsthantverk w Göteborgu. Ma w swoim dorobku zarówno projekty artystyczne – serie ilustracji “Nowa Botanika”, “Haiku” czy “Sea Poems” – jak i komercyjne m. in. dla Empiku, Porcelany Kristoff, TVP Kultura. Jej prace ukazały się w książkach „Atlas of Illustration” (Maomao) oraz „Illustration Now!5” (Taschen). Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą m. in. w Latającej Galerii w Warszawie, w Festiwalu Illustrative 2013 w Berlinie czy I Never Read Art Book Fair w Bazylei. W 2013 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej na www.bozka.com

 

 

 

W ramach cyklu ‚Ilustratorzy Pies czy Suka prezentuje kolejną ekspozycję dedykowaną każdorazowo twórczości jednego artysty. Pomysłodawcy wystaw i właściciele lokalu  – Beata i Paweł Konarscy – chcą promować polskich ilustratorów, których prace znane są w Polsce i zagranicą, choć często czytelnicy książek i pism nie wiążą ich z konkretnymi nazwiskami – w  Psie Czy Suce będą mieli okazję spotkać się z autorami i porozmawiać o ich twórczości.

 

 

 

bożka2

 

 

zdjęcia: Blagers

comments powered by Disqus