Redakcja

Love is comming

Tę optymistyczną wiadomość  ma do przekazania Ania Czarnota, której wystawa otwiera się już w najbliższy czwartek w stołecznym concept storze Pies czy Suka.

– 23/05/2015 –

 

To już trzecia odsłona cyklu „Ilustratorzy”, która prezentuje młodą falę polskich artystów: projektantów, grafików, ilustratorów. Prace Anny Czarnoty to zwykle cykle, których wspólnym mianownikiem jest temat badania własnej/cudzej tożsamości oraz gry z jej potencjałem. „Rich Bitch” z cyklu „Love Is Coming” to kolejne wcielenie artystki, alter-ego, nowa tożsamość, czy rola do odegrania – jak mówi Anna Czarnota, która niczym kameleon dostosowuje swój wygląd i osobowość do okoliczności, w których się znajduje. „(…) Superbohaterka cyklu – Rich Bitch – to maska, irytująco-egocentryczna projekcja, fantazmat, rodzaj gry z własną tożsamością. Balon, w który się dmucha, żeby chwilowo, ale z wielką satysfakcją móc odlecieć.

Figura kobiety Sukcesu, Pięknej-Bogatej-Świadomej swojej atrakcyjności Artystki, która „niczego nie musi, może wszystko, robi co chce”. To również afirmacja Miłości i Wolności – Luksusu zdeponowanego i pewnego niczym lokata w szwajcarskim banku, do którego bohaterka ma nieograniczony dostęp.

„Love is coming” jest jak realizacja przelewu bezinteresownej kosmicznej miłości i satysfakcji, który ma niezwłocznie nadejść, to zapowiedź, jak się wydaje, chwilowo zasłużonego komfortu. może się okazać również że Rich Bitch to także figura śmierci a zasłużony komfort to po prostu śmierć.

Kompulsywno-obsesyjna produkcja prac jest próbą stworzenia doskonałego superbohatera. W dążeniu do coraz doskonalszej wersji danego motywu, często okazuje się, że idealna wersja nie jest tą najlepszą, że dopiero błąd w nią wpisany czyni ją interesującą.  Rich Bitch  na kartkach papieru przestaje być autoportretem, a staje się niezależną reprezentacją mającą szansę na życie wieczne.”

* Anna Czarnota.T-ERROR, ur. 1976, absolwentka wydziału grafiki ASP w Warszawie, dyplom w pracowni plakatu prof. Mieczysława  Wasilewskiego.Obszary działań artystki: scenografia, kostiumy, design, recycling, instalacje przestrzenne i multimedialne, projekcje video, ilustracja, komiks, działania na pograniczu sztuk. Organizatorka i kuratorka dziewięciu edycji Międzynarodowego Festiwalu Recyclingowego PRZETWORY www.przetworydesign.com (Nagroda Gazety Wyborczej za miejsce roku WDECHY 2007).

 

zdjęcia: Blagers.

 

comments powered by Disqus