Redakcja

Kraty od Falbanki

Kraty to kolekcja tkanin dekoracyjnych autorstwa duetu Falbanka czyli Izabeli Sroki i Julii Cybis. Powstała z inspiracji, czymś, co do niedawna nikomu nie wydawało się atrakcyjne, czyli charakterystycznymi dla naszego kraju kratami w oknach.

– 9/02/2016 –

 Franciszek Mazur_Warszawa_Kraty-1_2015
Pomimo tradycji polskiej tkaniny drukowanej i istnienia nowoczesnego zaplecza produkcyjnego współczesne polskie wyroby tekstylne nie odznaczają się rozpoznawalnym stylem. Rynek tkanin dekoracyjnych zdominowany jest przez wzornictwo skandynawskie, które wpisuje się w nowoczesne trendy, zachowując przy tym regionalny charakter. Dlatego Iza i Julia postanowiły stworzyć produkt będący – od projektu po proces produkcyjny – w 100 % polski.
– Mieszkamy w Warszawie, zatem naturalnym źródłem inspiracji był dla nas pejzaż miejski – opowiadają. – W projekcie wykorzystujemy wzory krat okiennych. Zafascynowane różnorodnością ich form, odbieramy kratom ich podstawową funkcję ochronną, czyniąc z drugoplanowego wzornictwa punkt wyjścia dla naszej kolekcji. Tkaniny wykonane są technologią druku pigmentowego na surówce bawełnianej. Produkcję realizujemy w Łodzi – stolicy przemysłu włókienniczego w Polsce.
 kraty-12

 

Kolekcja Kraty zakwalifikowała się do finałowej wystawy konkursu MakeMe! w ramach Łódź Design Festival 2014.
Falbanka prezentowała się też na Wanted Design New York czy Helsinki Design Week. W marcu 2016 będą pokazywać swoje tkaniny na Design March w Reykjaviku.

http://falbanka.com/

 

FalbankaWzory23

 

zdjęcia: Franciszek Mazur

comments powered by Disqus