Redakcja

Gospodynie w Wilanowie

Już 14 maja odbędzie się wilanowska Noc Muzeów, podczas której będzie można nie tylko zwiedzić bezpłatnie pałac, ale też wziąć udział w pokazie rekonstrukcji kulinarnej z degustacją staropolskich dań! 

– 4/05/2016 –

 

Zostaną zaprezentowane dania kuchni z czasów najbardziej znanych pań na Wilanowie – Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej oraz Aleksandry i Augustowej Potockich. Uczestnicy pokazu dowiedzą się, jakie zmiany nastąpiły w sztuce kulinarnej i zwyczajach z nią zawiązanych w wiekach XVII, XVIII i XIX, poznają wybrane przepisy oraz najbardziej znane książki kucharskie z tych okresów. Dowiedzą się o ulubionych potrawach właścicielek Wilanowa. Na zakończenie każdego pokazu będzie możliwość degustacji wybranych potraw.

Gospodynie w Wilanowie – o kuchni w czasach Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej, Aleksandry i Augustowej Potockich (pokazy rekonstrukcji kulinarnej), godz. 19.30, 20.30, 21.30 i 22.30

 

a poza tym jeszcze w trakcie tego wieczoru:

 

 Portret Jej Królewskiej Mości (warsztaty), godz. 19.00–23.00

Czy portret to tylko artystyczny wizerunek konkretnej osoby? Co obraz mówi o sportretowanej postaci? Jakie tajemnice może skrywać dzieło sztuki? Na te pytania poszukamy odpowiedzi, zestawiając ze sobą kilka portretów królowej Marii Kazimiery. Poznamy mniej i bardziej znane fakty z życia ukochanej króla Jana III. Stworzymy trójwymiarowe portrety członków królewskiej rodziny w technice pop-up. Warsztaty dla rodzin z dziećmi od 6 lat.

 

Carpe diem i pudrowe rokoko (pokaz mody), godz. 21.00

Główna inspiracja kolekcji to Izabela Lubomirska, właścicielka pałacu w Wilanowie. Na pokaz składają się rekonstrukcje strojów z epoki rokoka oraz inspiracje, zaprojektowane i wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej. Pewnego rodzaju przerysowanie i przeładowanie szczegółów w stylu rokoko wynika nie tyle z upodobania do bogactwa, ile z lęku przed odpowiedzią na ważne pytania. Pokaz mody zaprezentują uczestniczki IV edycji programu edukacyjno-charytatywnego Debiutantki.

 

ORANŻERIA

 

Wystawa studentów wydziału grafiki ASP, godz. 19.00–23.00

Wystawa studentów IV roku grafiki ASP to efekt programu kształcenia myślenia o własnej twórczości w kontekście przestrzeni ekspozycji. To odwrócenie tradycyjnego porządku organizacji wystawy, gdzie poszczególne zadania podzielone są między kuratorów, artystów, scenografów, redaktorów, dział promocji oraz edukacji. Tym razem wszystkie te funkcje przejęli artyści, którzy odpowiadają nie tylko za realizację prezentowanych prac, ale też umieszczenie ich w przestrzeni, przypisanie narracji, stworzenie scenografii, materiałów promocyjnych i oprawy wizualnej. Właściwym dziełem zatem wystawa jako całość: przestrzeń wzajemnej interakcji między artystami, pracami oraz odbiorcami, miejsce spotkania. Wystawie będą towarzyszyły działania edukacyjne. Projekt zrealizowany pod kierunkiem pedagogów: dr hab. Doroty Folgi-Januszewskiej, dr. Adama Zdrodowskiego oraz mgr Aleksandry Tubielewicz.

 

 

WOZOWNIA

 

Czysta esencja, czyli jak zamknąć zapach w butelce (pokaz), godz. 19.00–23.00

Pokaz skupiający się na zagadnieniach związanych z tematyką zapachu, jego postrzegania oraz sporządzania kompozycji zapachowych. W trakcie spotkania poruszymy tematy związane z tym, co było modne w baroku, jak się komponuje zapachy, jakiego pochodzenia są składniki, co stanowi bazę do wytwarzania perfum, jak przechowywało się perfumy kiedyś i jak robi się to dziś, skąd bierze się zapach, jak i czym się zapachy się odbiera. Uczestnicy podczas warsztatów będą mogli wykonać woreczki zapachowe z suszu roślinnego. Pokaz dla wszystkich od 10. roku życia, dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wzroku, tłumaczony na język migowy.

 

PRZEDPOLE

 

Białogłowy wilanowskie. Życie codzienne kobiet w majątku magnackim i królewskim (pokaz), Tobor Królewski, godz. 19.00–23.00

Rekonstruktorka w stroju kobiecym opowie o losach najznamienitszych pań w Wilanowie: królowej Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej, Izabeli Lubomirskiej, Aleksandry Potockiej. Przybliży realia życia codziennego kobiet w dawnych czasach, zaprezentuje też techniki haftu, szycia i pasamonictwa. Pokaz dla rodzin z dziećmi od lat 7, dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, słuchu i wzroku.

 

 

 

TERMIN: 14 maja 2016 r., godz. 19.00–1.00

WSTĘP: bezpłatny

 

 

INFORMACJE: http://wilanow-palac.pl/noc_muzeow_14_maja.html

comments powered by Disqus