Redakcja

Twarze litery

Type-Faces to wystawa plakatów Andrzeja Wieteszki. Wystawa eksploatuje zainteresowania autora klasycznym portretem. Jednak w tym przypadku portret to coś więcej niż tylko odwzorowanie wyglądu fizjonomii. To głębokie poszukiwania i analiza w zakresie graficznego kodu twarzy.

– 27/06/2016 –

Poprzez kompozycję faktur, kolorów i typografii Wieteszka tworzy identyfikację wizualną konkretnych postaci, nadaje wizerunkom status znaków firmowych marek jakimi są sami portretowani. To język ze świata mediów, z którymi artysta związany jest od początku swojej drogi twórczej. Jest to również refleksja nad specyfiką naszych czasów, w których twarz jest najbardziej eksploatowanym obszarem ludzkiej tożsamości, a w przypadku osób publicznych podlega dodatkowo bezwzględnym mechanizmom rynku.

Ludzka twarz to unikalny, jedyny w swoim rodzaju wyróżnik, będący często rodzajem znaku towarowego osoby publicznej, ale także będący jedyną własnością człowieka nieznanego, ubogiego, czymś co nadaje mu status wyjątkowego, jedynego na świecie i niepowtarzalnego – mówi artysta.

Wieteszka z dziką radością oddaje się wędrówce poprzez najróżniejsze odcienie popkultury, szukając archetypu epoki, środowiska, kontekstu kulturowego portretowanej postaci. Jest to bardzo subiektywny opis osoby, ale także niezwykle ekspresyjny wypełniony orgią koloru i faktur post-pop artowy zapis czasów i komentarz rzeczywistości z pogranicza projektowania graficznego, plakatu i street artu.

 

 

TYPE-FACES / ANDRZEJ WIETESZKA
wernisaż: 23 czerwca (czwartek), godz. 19.00
wystawa potrwa do 11.09.2016

kuratorzy: Konarska-Konarski
patroni medialni cyklu ‚Ilustratorzy’: ARTINFO.PL / LABEL / USTA

2016-06-27 08.41.03 am

comments powered by Disqus