Redakcja

Cerkiew otwarta

Już po raz kolejny pod koniec sierpnia w Bieszczadach będzie można zobaczyć instalację artystyczną stworzoną w budynku zabytkowej cerkwi. To projekt Peryferia Kultury, a dla nas dobry pretekst, by na koniec wakacji jeszcze na chwilę wyrwać się w malownicze zakątki Bieszczad.

– 8/08/2017 –

Tym razem trzeba kierować się do malutkiej miejscowości Baligród i szukać  zabytkowej cerkiewi z 1829 roku. Organizatorzy planują artystyczną instalację połączoną z wernisażem i koncertem.

 

 

W naszej działalności staramy się odnosić z pełnym szacunkiem do zastanej historycznej tkanki miejsca, jednocześnie prezentując osiągnięcia współczesnej architektury i sztuki. Inicjatywa okazuje się być nie tylko ciekawym wydarzeniem kulturalnym ale również bodźcem do dialogu tradycji z nowoczesnością oraz potrzebnym krokiem do przywrócenia zapomnianych miejsc i budynków do świadomości ludności lokalnej – opowiada Hanna Raniszewska, jedna z organizatorek.

Do tej pory udało się im zrealizować dwa tego typu wydarzenia. Pierwsze w 2015 roku pt. #bieszczady oraz w roku kolejnym – pt. “Młoda sztuka w starej cerkwi”. W styczniu 2017 roku ich projekt został wyróżniony przez prestiżowy, międzynarodowy program Future Architecture Platform, który za cel stawia sobie wyszukiwanie i propagowanie najciekawszych rozwiązań z zakresu architektury i sztuki.

 

 

 

Tegoroczna wystawa i instalacja zatytułowana  ”Powrót do źródeł – współczesna architektura i sztuka Bieszczad” odbędzie się już 26 sierpnia w cerkwi w Baligrodzie.

Wydarzenie, pod względem scenariusza, będzie kompilacją dwóch poprzednich edycji. Podczas wernisażu zaprezentowane zostanie 5 projektów architektury współczesnej oraz 15 makiet autorstwa młodych projektantów. Makiety i prezentacje przedstawione będą na tle specjalnie zaprojektowanej i wykonanej na tę okazję nowoczesnej instalacji przestrzennej projektu Łukasza Pałczyńskiego, inicjatora wydarzenia. Na finał wernisażu, wnętrze zabytkowej cerkwi wypełni muzyka wybitnego polskiego artysty tworzącego w gatunku elektronicznej muzyki ambientowej – Bartosza Dziadosza (Pleq). Po zakończeniu tej części wydarzenia, uczestnicy przeniosą się do sąsiadującej z Baligrodem doliny Bystrego, by wziąć udział w wyjątkowej kolacji na świeżym powietrzu, przygotowanej przez znakomitych szefów kuchni – Ewę i Macieja Mimiec, mieszkających obecnie na stałe w Bieszczadach i prowadzących własny hotel i restaurację „Maciejewka”. Menu kolacji inspirowane będzie tytułowym „Powrotem do źródeł”, czyli bliskim kontaktem z naturą, tradycją i historią. Naczyń, sztućców oraz innych narzędzi udostępnili nam wybitni twórcy polscy w tej dziedzinie, jak i lokalni rzemieślnicy m.in. Marek Cecuła czy Piotr Jędras (noże „Kłosy”). Taki scenariusz wydarzenia da szansę na przedstawienie tematu tegorocznej edycji z wielu perspektyw, zaczynając od wykładu i wystawy w zabytkowej cerkwi po doznania zmysłowe – koncertu i wspólnej kolacji.

Wydarzenie jest darmowe i otwarte dla każdego.

 

Harmonogram:
17:00 – Start / wernisaż
18:00 – Koncert – Tomasz Bednarczyk New Rome
19:00 – Kolacja w dolinie Bystrego

 

26 sierpnia || Cerkiew w Baligrodzie

 https://www.facebook.com/events/118332208806572/
vimeo (film o poprzedniej edycji)

O projkcie:

Projekt Terytoria Kultury powstał w trosce o kształtowanie tożsamości narodowej i regionalnej wśród mieszkańców terenów wiejskich i peryferyjnych. Twórcy uważają, że kultura nie jest tylko domeną miast. Lata zaniedbań doprowadziły do niebezpiecznej dychotomii miasto-wieś i pauperyzacji kultury poza dużymi ośrodkami miejskimi. Kształtowanie wśród mieszkańców regionu wrażliwości na wartości dziedzictwa historycznego i kulturowego jest szczególnie ważne w dobie powszechnego dostępu do informacji i globalizacji. Projekt Terytoria Kultury pochyla się głównie nad architekturą regionu. Regionalizm we współczesnej architekturze polskiej jest częstokroć pomijany. Niewystarczająca edukacja architektoniczna (i plastyczna) skutkuje w niszczeniu obiektów historycznych a nawet zabytkowych. Założenia urbanistyczne wsi i miasteczek zostają zniszczone przez nieudolne próby modernizacji, dostosowanie do współczesnych standardów bez poszanowania tradycji i kultury miejscowej.

Terytoria Kultury to projekt zapoczątkowany w 2015 roku instalacją przestrzenną i wystawą architektoniczną w cerkwi w Baligrodzie w Bieszczadach. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej prezentowali projekty dotyczące regionu i współczesnych interpretacji regionalizmu w architekturze.

Autor pierwszej wystawy, Łukasz Pałczyński, zwrócił uwagę, że mieszkańcy wsi nie utożsamiają się z regionem, prawdopodobnie wynika to z przesiedleńczego charakteru tych terenów Polski, ani nie dostrzegają historycznego dziedzictwa jakim jest XIX – wieczna świątynia. Pomysł kontynuowano w roku 2016 z założeniem włączenia społeczności lokalnej i przywrócenia cerkwi do świadomości mieszkańców. Instalacja architektoniczna i koncert muzyki klasycznej w przestrzeni sakralnej zgromadził rzeszę mieszkańców. Uczestnicy wernisażu nie tylko komentowali koncert, ale również fakt, że była to dla nich pierwsza wizyta w cerkwi, mimo że przechodzą obok niej codziennie. Idee realizowane w Bieszczadach przez grupę Terytoria Kultury zyskały uznanie również na arenie międzynarodowej. Projekt znalazł się pod opieką prestiżowego programu Future Architecture Platform wspierającego najbardziej nowatorskie rozwiązania z zakresu architektury i sztuki.

Dlaczego nasz projekt jest wyjątkowy?

Oferowany przez nas projekt wyróżnia przede wszystkim jego uniwersalny charakter oraz otwartość na nawiązanie dialogu z wszystkimi grupami wiekowymi. Inicjatywa skonstruowana została w taki sposób aby łączyć pozornie odległe od siebie światy ­ starego i nowego, współczesnych technologii i tradycji. W ten sposób proponowane przez nas wydarzenie działa na odbiorcę w wieloraki sposób, nie tylko odpowiadając na jego oczekiwania ale również edukując go i poszerzając horyzonty. Spełnia się to już w podstawowym założeniu projektu -­ stworzenie ultranowoczesnej pod względem designu oraz wykorzystanych technologii instalacji przez grupę młodych twórców w starej, zabytkowej cerkwi w niewielkiej miejscowości w Bieszczadach. Dodatkowym walorem przedsięwzięcia jest oprawa muzyczna, w formie wyjątkowych koncertów, w wykonaniu wybitnych polskich artystów. Jesteśmy zdania, że sztuka współczesna na najwyższym poziomie nie powinna być przedstawiana jedynie w największych ośrodkach, często bowiem jej inspiracja nie leży w mieście, ale w naturze, tradycji i historii.

Team:

Łukasz Pałczyński, Kuba Andrzejewski, Agnieszka Kołacińska, Natalia Kobylińska, Hania Raniszewska i Adrian Krężlik

 

comments powered by Disqus