Redakcja

Kawiarnia na ławce

Przygotuj popisowe ciasto, weź na wymianę fajną książkę i przyjdź powiedzieć „cześć!” swoim sąsiadom. Poznańska pracownia YUM Food&Design, ambasador BenchesCollective, zaprasza do pierwszej w Polsce sąsiedzkiej „Open-Air-Cafe”. Inauguracja 17 września w samo południe w Poznaniu!

– 4/09/2017 –

 

Czym jest BenchesCollective?

To międzynarodowy ruch społeczny, który powstał w 2014 r. w Amsterdamie z inicjatywy Cathelijn de Reede i Jesse Jörg. Pragnęli jednego: powrotu do czasów, gdy znało się sąsiadów, a osiedlowa ławka była pozytywnie kojarzonym miejscem spotkań i rozmów. Stąd pomysł na BrenchesCollective, który zachęca mieszkańców wszystkich miast na świecie do kreatywnego wykorzystania pobliskiej ławki, chodnika czy placu, jako miejsca, gdzie można otworzyć „Open-Air-Cafe” i spędzić czas z sąsiadami czy znajomymi.

– Krawężnik, chodnik czy pobliski murek to miejsca gdzie się mijamy, spotykamy, przysiadamy. Mogą być też czymś więcej: symboliczną „ławką” („bench”) sąsiedzkich spotkań i rozmów  – mówi Marta Modzelewska z pracowni YUM food&design, pierwszego ambasadora BenchesCollective w Polsce. – Miejskie ławki, skwery, bramy, czyli wszystko to, co konstytuuje przestrzeń publiczną, nie musi przyciągać wyłącznie zachowań antyspołecznych. Miasto jest dla mieszkańców, a nie na odwrót – dodaje Marta Modzelewska.

 

Pierwsza „Open-Air-Cafe” już 17 września w Poznaniu!

Marta Modzelewska i Ula Chodorowska 17 września, pod barem MIASTO na ul. Szewskiej 20, o godz. 12.00  otworzą pierwszą „Open-Air-Cafe” w Polsce. – Fajnie jest poznać bliżej swoich sąsiadów z osiedla, a dodatkowo ożywić i kreatywnie zagospodarować wciąż słabo wykorzystywaną przestrzeń publiczną naszego miasta – tłumaczy Ula Chodorowska, artystka i designerka, na co dzień związana z Poznaniem i kolektywem YUM Food&Design.

W programie m.in.: mini warsztat malowania na płótnie, wymiana książek, czyli SWAP książkę na chodniku oraz drobny, sąsiedzki poczęstunek. Więcej na stronie wydarzenia na FB: @YumFoodDesign.

 

Jak otworzyć kawiarnię pod chmurką w swoim mieście?

To nic trudnego! Wystarczy zarejestrować na stronie www.bankjescollectief.nl swoją ławkę („bench”), ustalić datę, zaplanować drobne atrakcje i poczęstunek, a następnie zaprosić sąsiadów. Nie masz ławki? Nie szkodzi. Może to być kilka krzeseł nieużywany dywan czy kolorowy kocyk. Jeśli swoją pierwszą ławkę otworzysz 1 października br., staniesz się częścią „Największej-Open-Air-Cafe” na świecie. Szczegóły znajdziesz na stronie BenchesCollective.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

PIERWSZA „OPEN-AIR-CAFE” W POZNANIU:

Data i godz.: 17.09.2017 (niedziela), godz. 12.00-15.00

Miejsce: Poznań, ul. Szewska 20, chodnik pod klubem MIASTO,

comments powered by Disqus