Redakcja

Boginie i artystki

Tym razem w starym budynku czeladzkiej elektrowni energię będą niosły kobiety. Zastanawiasz się w jaki sposób? Zapytaj Mokoszy.

– 25/05/2018 –

 

 

 

 

Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata. Projekt ekspozycji zaprasza odbiorców do zbierania opowieści kobiet ziemi Zagłębia Dąbrowskiego. Podstawą stworzenia narracji ekspozycji jest historia najsławniejszej mieszkanki Czeladzi – Katarzyny Włodczykowej. Jej tragiczna XVIII-wieczna historia, oskarżonej o czary i skazanej na śmierć kobiety, ma swój ciąg dalszy w dzisiejszych czasach. Przez lata stała się ona nieco przypadkiem symbolem Czeladzi, a fikcyjna rola czeladzkiej czarownicy zyskiwała na popularności. Pomnik bohaterki jednak przez dobrych parę lat szukał swojego miejsca. Promowany wizerunek, wiedźmy na miotle z odsłoniętą piersią, na pewno skrzywdziłby prawdziwą Włodczykową: zamożną i niezależną wdowę, która została podstępnie pozbawioną życia, a jej potomstwo majątku. Mroczna historia czarownicy to w każdym wypadku lepszy chwyt marketingowy niż niesprawiedliwa historia kobiety, która poniosła klęskę w walce z ludzką zachłannością. Jeśli zechcesz wysłuchać prawdziwej Włodczykowej dowiesz się pewnikiem więcej niż od jej popularnej wersji wyrzeźbionej przez Jacka Kicińskiego i przekonasz się, że każda wysłuchana opowieść jest skarbem.

 

 

Ekspozycja pozwoli poznać także życiorysy innych ważnych kobiet Zagłębia Dąbrowskiego: Doroty Kątskiej, Marii Zofii Garbińskiej, Fanny Lamprecht, Izabelli Stachowicz – Czajki, Natalii Stypułkowskiej, Ewy Faryaszewskiej, Jadwigi Migowej, Anieli Urbanowicz z domu Reicher, Alicji Dorabialskiej, Stefanii Mieszkowskiej, Marii Szulcówny, Feliksy Kahl z Kindlerów, Pauliny Goncwol i wielu innych kobiet odgrywających ważną dziejową rolę. Wierzymy, że właśnie ich życiorysy tworzą obraz samorządnego Zagłębia Dąbrowskiego oraz budują grunt do uniwersalnych wniosków w różnych dziedzinach życia.

Podczas szukania informacji na temat krainy Zagłębia Dąbrowskiego wielokrotnie można natrafić na wyrażenie subregion, które według słownika języka polskiego ma sugerować, że zostało ono wyodrębnione z Województwa Śląskiego „ze względu na charakterystyczny zespół cech”. Projekt Zapytaj Mokoszy podkreśli te odrębne zjawiska oraz stworzy jakoby subregion narracji historycznych, opartych głównie na tzw. herstory – widoku dziejów z feministycznej perspektywy. Ten nowy region będzie ciekawy, pełen odważnych, aktywnych bohaterek, frapujący i nie zawsze łatwy do zwiedzania. Sama ekspozycja nie będzie składać się jedynie z wielopoziomowej analizy historycznych bohaterek. Publiczność także będzie ją tworzyć, bezpośrednio dokładając się do zaistniałych już narracji. Podczas warsztatów towarzyszących wystawie uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi opowieściami i stworzyć własne herstoryczne światy. Na mniej odważnych odbiorców będzie czekać okazja do samodzielnego stworzenia tradycyjnie kojarzonych z kobiecym rzemiosłem makatek oraz zagłębiowskich rózg weselnych.

Wspólne spotkanie podczas projektu i praca na warsztatach będzie okazją do poznania intymnych historii uczestników i wyciągnięcia z nich własnych wniosków. Wykop w mokrej ziemi dołek, połóż się na brzuchu i włóż do niego ucho – Mokosz Ci odpowie.

zaproszone artystki:
Agnieszka Bastrzyk, Katarzyna Balicka, Bogna Burska, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Joanna Kawicka, Anna Maria Karczmarska, Violka Kuś, Karolina Matyjaszkowicz, Katarzyna Mirczak, Elżbieta Niewiadomska,AgnieszkaOsipa,AnnaRulecka,IiuSusiraja,KlaudiaUrbanek-Kękuś, ChórCzarownic prowadzący warsztaty:
Monika Drożyńska, Anna Rulecka, Katarzyna Kata i Wiktor Łoś

 

 

kuratorka: Ewa Mrozikiewicz koordynacja wystawy: Anna Rulecka

https://www.facebook.com/zapytajmokoszy/?ref=br_rs

Projekt można wesprzeć tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/zapytaj-mokoszy

comments powered by Disqus