Redakcja

Świetlica dla dorosłych

Jeśli szukacie dla siebie biurka w nietuzinkowym wnętrzu, koniecznie musicie udać się do Gdańska na ulicę Jaśkowa Dolina. Powstała tam Świetlica Collective Space założona przez dwie dziewczyny działające w branży kreatywnej.

– 24/01/2019 –

Kasia – projektantka grafiki i wnętrz oraz Paulina – fotografka, chciały stworzyć coś więcej niż miejsce do wspólnych spotkań twórczych osób z najróżniejszych dziedzin i profesji. Hasłem spajającym ich potrzeby i pomysły stało się słowo „wspólnie”. Świetlica powstała, aby spełnić ich marzenia o kreatywnej, wspierającej się społeczności.
Dziewczyny zabrały się do aranżacji przestrzeni mieszkania z początku XX wieku. Musiało ono pomieścić miejsca na coworking, studio fotograficznego i salę warsztatową. Zależało im na zachowaniu autentyczności wnętrza dlatego pieczołowicie odnawiały zachowane zachowane ornamenty i stiuki na suficie, z mozołem czyściły stare ramy okien i drzwi. Na wnętrzu odcisnęło się również ich upodobanie do odważnych kolorów i geometrii. Dekoracje i małe murale wykonane własnoręcznie przez Kasię w luźny sposób nawiązują do estetyki początku poprzedniego stulecia. Natomiast wyposażenie stanowi, jak określają to autorki, designu z odzysku. Wśród perskich dywanów i drewnianych mebli z drugiej ręki, królują ikony polskiego designu, takie jak „fotel 366”prof. Józefa Chierowskiego z 1962 roku i siatkowe krzesło prof. Henryka Sztaby z 1968 przemalowane na złoto przez właścicielki.
Wnętrze w zabytkowej kamienicy pełne oryginalnych detali stało się tłem dla działań fotografów, grafików, designerów. W Świetlicy regularnie odbywają się warsztaty, spotkania i sesję. Raz w tygodniu coworkingowcy spotykają się na wybornych „śniadaniach czwartkowych”. W weekendy uczą się liternictwa i kaligrafii, a nawet tworzą szalone kolaże. Bardzo często, goście którzy odwiedzają ich przy okazji organizowanych wydarzeń, zostają z nimi na stałe. I to nie tylko z powodu pysznych croissantów i kawy szykowanej przez dziewczyny, ale przez twórczą atmosferę, która sprzyja wymianie myśli i kreatywności.
Świetlica Collective Space
Jaśkowa Dolina 8, Gdańsk
comments powered by Disqus