Redakcja

Zabawa z drewnem

Jej dziadek i tata byli stolarzami, w dzieciństwie Marta Mytych sporo czasu spędzała w ich pracowni. Nic więc dziwnego, że w swoich artystycznych działaniach wraca do tego dobrze znanego i lubianego materiału. Poznajcie Playwood – jej fotograficzny projekt pokazujący autorskie instalacje z recyklingowanego drewna.

– 20/02/2019 –

 

Marta mieszka w Skandynawii, która wykształciła w niej miłość do drewna i natury. Jej wspomnienia pełne są zapachu drewna, wiórków w swetrze ojca, ale przede wszystkim chwil, które spędziła na podpatrywaniu dziadka i taty podczas ich pracy  w stolarni. Początkiem jej pasji było przyglądanie się meblom autorstwa ojca. W domu rodzinnym Marta była otoczona rzeźbionymi i robionymi na wymiar komodami i stołami. W surowych deskach widziała więc nieskończone możliwości.

 

 

 

Szacunek do materiałów w rodzinie Marty jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Bawiła się w pracowni dziadka drewnianymi resztkami i odpadkami jak zabawkami. Deski, gwoździe, mały zestaw narzędzi stały się atrybutami dobrej zabawy, a zamiast o nowej lalce marzyła o maszynie do postarzania drewna.

 

 

 

 

 

 

Ważnym momentem w życiu Marty była przeprowadzka z rodziną do małego domu w lesie niedaleko Sztokholmu. Poprzez kontakt z naturą Marta zaczęła zauważać w powalonych przez wiatr drzewach coś więcej niż opał do kominka.  Myślała o tym jak połączyć je z innymi materiałami. W tej sytuacji nieocenioną pomocą okazywał się tata, który służył radą, uczył szlifować bez użycia narzędzi i pokazywał jak wcielać w życie pomysły, które jeden po drugim rodziły się w jej głowie.

 

 

 

Z biegiem czasu, do zespołu pomocników dołączył się mąż Marty. Zajął się obróbką drewna i realizacją najśmielszych pomysłów. Odpady, niepotrzebne resztki, stare deski były surowcem z którego tworzyli najchętniej. Współdzielenie pasji pozwoliło Marcie skupić się na swojej drugiej fascynacji  – robieniu zdjęć. Minimalizm, geometria kształtów i czyste proste formy stały się wspólnym mianownikiem dla fotografii i stolarki.

 

 

 

 

Wynikiem tego zamiłowania, uzbieranych doświadczeń i miłości do drewna odziedziczonej po tacie i dziadku stał się projekt Plywood. Marta wspólnie z ojcem projektuje instalacje z drewna pochodzącego z odpadów będące obiektami na granicy wzornictwa przemysłowego i sztuki. Recyclingowane drewniane resztki są idealnym materiałem z których tworzą  unikatowe obiekty! Przekonajcie się sami.

 

 

 

 

 

Plywood project

PHOTO & SYLING
Marta Mytych
https://www.instagram.com/mytychmarta/
http://mytych.photography/

MUA
Agata Herbut

MODELS
Kasia Sulikowska/Rebel Models
Julia Maksymiuk/Rebel Models

comments powered by Disqus