Redakcja

Projekt dla pszczół

Owadom to ceramiczne siedlisko dla dzikich owadów zapylających. Joanna Trela przygotowała ten projekt na swój licencjacki dyplom w Krakowie. Czy się przyjmie? Czy pomoże oswoić mieszkańców miast z pszczołami? Na pewno świadczy o tym, że studenci i uczniowie przejmują się zmianami klimatycznymi.

– 21/03/2019 –

Owady zapylające mają coraz mniej swoich naturalnych siedlisk, jest to w dużej mierze spowodowane negatywną działalnością człowieka…

Niewiele osób wie, że dziko żyjące owady zapylające (dzikie pszczoły) są równie sprawnymi zapylaczami jak pszczoła miodna, dlatego warto się nimi opiekować i uświadamiać o ich potrzebach.
– Chciałam, aby mój projekt miał nie tylko wartość projektową, ale również edukacyjną – mówi Joanna.  – Ma on oswoić ludzi z obecnością dzikich pszczół. Zależy mi na tym by pokazać, że opieka nad tymi owadami nie jest trudna, niebezpieczna, ani nie wymaga wysiłku, a sprytne i użytkowe rozwiązanie projektowe i nagłośnienie sprawy może przyciągnąć potencjalnych opiekunów dzikich pszczół.
Wilgoć i wahania temperatury są niekorzystnymi czynnikami dla rozwoju owadów. Zaletą materiału ceramicznego, nad najpopularniejszymi drewnianymi, jest trwałość i wodoodporność szkliwionej ceramiki. Jest ona również naturalną izolacją.
OWADOM składa się z uniwersalnych modułów ceramicznych, które można uzupełnić elementami ze sklejki i liny. Kanelowanie umożliwia stabilne ustawienie modułu jeden na drugim, a także jego podwieszenie na linie. Przednia ściana ze sklejki chroni owady przed deszczem i ptactwem. OWADOM to bezpieczne miejsce dla rozwoju owadów. Przeznaczony jest głównie dla opiekuna indywidualnego, który po wyposażeniu wnętrza, może prawie bez wysiłku i poświęceń pomóc owadom. OWADOM ma za zadanie pokazać, że zapylacze są pożytecznymi i nieabsorbującymi współlokatorami.
comments powered by Disqus