Inspiracją są rytuały kulinarne i praktyki artystyczne, w których artyści traktują jedzenie i obyczaje kuchenne jako materiał, w szczególności takie, które przekraczają granice między sztuką, a życiem codziennym. Wystarczy przypomnieć „Manifesto of Futurist Cooking” Marinettiego, działalność restauracji „Food” Gordona Matta Clarka, praktykę kulinarną Josepha Beuysa i performansy Rirkrita Tiravaniji z nurtu estetyki relacyjnej.
Sztuka staje się przestrzenią debaty i namysłu nad globalną polityką, etyką związaną z produkcją żywności, dystrybucją i konsumpcją. Chcemy zbadać, jak strategie artystyczne mogą przyczynić się do pogłębienia refleksji na temat kwestii związanych z historycznym i politycznym wymiarem jedzenia, ekonomią, rolnictwem, prawami człowieka i środowiskiem naturalnym.
Zakładamy, że wspólne uczestnictwo w tego rodzaju wydarzeniu będzie służyć rozszerzeniu artystycznego i społecznego zaangażowania i pogłębieniu politycznej świadomości. Powstanie przestrzeń refleksji na temat związków sztuki, polityki i życia codziennego, przestrzeni wspólnej, nowych form politycznego zaangażowania i wielokulturowej różnorodności.
Wydarzenia stanowią platformę porozumienia dla ludzi wywodzących się z różnych środowisk, wyznających odmienne wartości i reprezentujących odmienne style życia.
Przestrzeń kuchni służy komunikacji i porozumieniu, ułatwia rozwiązywanie konfliktów. Wspólne przygotowywanie posiłku i biesiadowanie przy stole sprzyja otwartości, nawiązywaniu dialogu i poznawaniu siebie nawzajem.
W programie m.in.
- Karolina Brzuzan (Polska) „Ogród Głodowy”. Otwarcie w sobotę godz. 14.00 / ogród będzie czynny codziennie do końca sierpnia.
- Indre Klimaite (Litwa) „O ciągłej i systematycznej poprawie odżywiania” – wystawa i akcja kulinarna. Projekt inspirowany badaniami dotyczącymi polityki żywieniowej w ZSRR. Sobota/niedziela od godz. 14.00
- Mikołaj Grospierre (Polska/Francja) „Bary mleczne” – cykl fotografii przedstawiający polskie bary mleczne
sobota / niedziela od godz. 14.00 - Dagna Jakubowska (Polska) „Kongres Kulinarny” – performans kulinarny z udziałem Natalii Galytskiej, Lesi Kostiny i Jurija Tkaczuka, Ukraińców pracujących i mieszkających w Warszawie. Sobota/niedziela od godziny 14.00.
- Konrad Pustoła (Polska) „Ein Harod”, „Degania” – wystawa fotografii (w ramach festiwalu Synchronizacja). Sobota/niedziela od godz. 14.00.
- Ryan Bromley (Kanada) – wykład poddający krytyce wydarzenia historyczne, politykę i towarzyszące im rytuały kulinarne. Punktem wyjścia rozważań i inspiracją jest konferencja jałtańska z 1945 roku. Sobota godz. 16.00
- Akcja kulinarna Karoliny Brzuzan „Głód jest najlepszym kucharzem”. Sobota godz. 18.00
- Center for Political Beauty (Niemcy) film „Schuld” („Dług/ Wina”) – projekcja oraz spotkanie z twórcami, prezentacja innych projektów i działań Center for Political Beauty. Sobota godz. 18.30
- Kolektyw Bouillon Group (Gruzja) „Supra” – performans inspirowany tradycyjną gruzińską ucztą. Sobota godz. 20.30
(wstęp 15 zł).
Kuratorka: Dagna Jakubowska
Współpraca: Joanna Nuckowska
Koprodukcja: Dagna Jakubowska
Współpraca: Goethe Instut
Nowy Teatr
Madalińskiego 10/16
Wstęp bezpłatny na wszystkie wydarzenia poza „Suprą”
Na „Suprę” bilety w cenie 15 zł