Składniki:
- 800 g pulpy pomidorowej (najlepiej domowej)
- 600 ml warzywnego bulionu
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 średnia biała cebula
- 2 ząbki czosnku
- 130 g masła
- oliwa
- 200g śmietanki 30%
- dwie ok 6cm laski cynamonu
- sól
- 500 g mąki pszennej typ 550
- 20 g świeżych drożdży
- 140 g wody
- 2 jaja
- żółtko
- 55 g oleju rzepakowego lub oliwy
- 2 łyżeczki miodu
- 1,5 łyżeczki soli
- 1 pomarańcza
- garść pomidorków koktajlowych
- cukier puder
- cynamon w proszku1. Pomarańczę myjemy, kroimy w cienkie plastry. Układamy na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia, posypujemy cukrem pudrem i suszymy w 50 stopniach z termoobiegiem przez ok 12h.
2. Cebulę kroimy w kostkę, nie za drobno. Podobnie czosnek, nieco drobniej. Selera naciowego kroimy w cienkie plastry. Rozgrzewamy w garnku 2 łyżki oliwy. Na średnim ogniu smażymy na złoto cebulę wraz z laskami cynamonu. Doprawiamy solą. Po 5 minutach dodajemy czosnek i selera i podsmażamy kilka minut. Wlewamy pulpę pomidorową i bulion. Dusimy przez 20 minut, po czym wyjmujemy cynamon i miksujemy zupę ze 100g masła i 200g śmietanki na gładki krem. Doprawiamy do smaku solą. Celowo nie używam pieprzu – niekoniecznie pasuje do pomidorów.
3. Pomidorki kroimy w poprzek na pół. Układamy na blaszce przecięciem do góry, polewamy oliwą, posypujemy solą i pieczemy w 180 stopniach.
4. Chałkę najlepiej upiec wcześniej, i tak będziemy ją tostować na maśle. Dodajemy do dużej miski drożdże, cukier, 100g mąki i całą wodę. Odstawiamy na 20 minut, aby zaczyn „ruszył”. Dodajemy resztę składników (poza żółtkiem) i wyrabiamy na gładkie ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia na 2 godziny, przykryte ściereczką, w ciepłe miejsce. Po tym czasie firmujemy bochenek lub zaplatamy warkocz. Z tej ilości ciasta wyjdą spokojnie 2 chałki. Po uformowaniu odstawiamy znów do wyrośnięcia na 20 minut, po czym smarujemy żółtkiem połączonym z wodą, posypujemy gruboziarnistą solą i pieczemy w 190 stopniach do „suchego patyczka” – 20-30 minut. Nie otwierajmy piekarnika w trakcie pieczenia – to grozi zakalcem!
5. Zupę podajemy z pokruszonymi plastrami pomarańczy, pomidorkami i grzankami z chałki usmażonej na maśle z dodatkiem cynamonu.
Przepis: Magdalena Święciaszek, zdjęcie Magazyn USTA
Poleć ten artykuł na Facebooku lub skopiuj link