Skąd wziął się pomysł na Fenka?
Agata: Na polskim rynku brak ładnych doniczek. Stwierdziłyśmy, że może po prostu zrobimy je same.
Trudno było wystartować?
Tosia: Tak naprawdę to cały czas startujemy, projektując i wypalając po godzinach. Ja na co dzień realizuję swoje mini projekty w studiu Arizona, gdzie drukujemy grafiki na maszynie RISO. Agatka pracuje jako projektant freelancer. realizowała wiele projektów społecznych.
Co oznacza nazwa, Fenek?
Agata: Bardzo lubimy gdy w naszych naczyniach lądują kaktusy i sukulenty, a Fenek to lis pustynny.
Kim jesteście z zawodu?
Tosia: Agata skończyła wcześniej ochronę środowiska, studiowała antropologię i pedagogikę, a teraz razem kończymy wzornictwo w poznańskiej School of Form.
Jaki jest podział prac?
Tosia: Ja robię więcej wzorków, Agata więcej form, ale funkcjami tak naprawdę płynnie się wymieniamy.
Gdzie sprzedajecie swoje rzeczy?
Agata: Jesteśmy w trakcie uruchamiania strony www, więc na razie można kontaktować się z nami i niektóre wzory znaleźć na Cloudmine.
Czy bardziej są do jedzenia czy do kwiatków?
Tosia: Nasze naczynka są i do jedzenia, i do kwiatków, każdy może ich używać jak chce.
Gdzie wykonujecie swoje projekty?
Agata: W Poznaniu w pracowni Arka Szweda i Olgi Milczyńskiej w School of Form. Planujemy w niedalekiej przyszłości otworzyć swoją pracownię. Obie jesteśmy z Warszawy, więc pewnie do niej wrócimy.
Zobacz też podobne artykuły
Jaskółką po kawę
Uwaga, uwaga! Nowa kawiarnia na Żoliborzu! Jej nazwa nawiązuje do tradycji. Przez lata w tym miejscu mieścił się żoliborski fryzjer o nazwisku Jaskółka. Wystrój natomiast przygotował duet ceramiczny Fenek Kaktus. Z ulicy możemy zobaczyć neon jaskółki zaprojektowany przez Michała Lobę, absolwenta szkoły projektowania w Poznaniu. Jaskółka to niewielki lokal, ma zaledwie 45 metrów i 6 stolików.
# Fenek kaktus, Feniks, Jaskólka, Loba, ŻoliborzTalerze, które pamiętają
Na ich talerzach można zjeść w wielu kopenhaskich restauracjach, mi.n tych bardzo znanych jak Relae lub 108. Do ich kubków przelewa się kawę w Koppi, The Barn oraz The Coffee Collective. Odwiedzamy Mk-Studio czyli Magdalenę Kałużną w jej pięknej kopenhaskiej pracowni. Jak to sie stało, że zajęłaś się ceramiką? Zawsze uwielbiałam tworzyć rzeczy własnymi rękoma. Wychowywałam się
# Mk-Ceramics, Mk-Studio, RelaeUratujmy Pracownię Wschodnią
Pracownia Wschodnia to przestrzeń kultury, w ramach której działają cztery podmioty: przestrzeń wystawiennicza, wydawnictwo, pracownia fotografii analogowej oraz warsztat sitodruku. Kolektyw twórczy Pracownia Wschodnia został powołany do życia przez grupę artystów i artystek, entuzjastów rzemiosła artystycznego, ponad 13 lat temu. Początkowo siedziba stowarzyszenia mieściła się w Warszawie przy ulicy Lubelskiej, w okolicach Dworca Wschodniego. Niestety,
#Bywalcy
O czarnym jazzie nad gruzami miasta, prywatkach z bohemą artystyczną w PRL-u i życiu towarzyskim czasów Instagrama opowiadają warszawscy bon vivanci. Ludzie tworzący i dokumentujący życie kulturalne swojej epoki. Tadeusz Rolke Fotografik, rocznik ’29. W PRL-u pracował dla tygodników „Stolica” i „Przekrój”, miesięczników „Polska”, „Ty i Ja”. W roku 1970 wyemigrował do RFN-u, gdzie publikował w
# Błażej Żuławski, Grzegorz Ciechowski, jazz, Małgorzata Potocka, Tadeusz Rolke, ugust Agbola O’Brown, Warpechowski