Składniki: (2 porcje)
• 3 żółte ziemniaki
• 2 białe cebule
• 2 gałązki jarmużu
• łyżka kaparów
• 1/3 pęczka kopru
• kilka gałązek majeranku
• łyżka musztardy francuskiej
• łyżka octu jabłkowego
• 4 łyżki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
• łyżka rzepakowego do smażenia
• pieprz, sól i cukier
• 4 gałązki jarmużu
• 400 ml świeżego soku jabłkowego
szczypta cynamonu
1. Ziemniaki myjemy i gotujemy w mundurkach, następnie szybko chłodzimy. Kroimy w grubą kostkę. Można ziemniaki obrać, ale nie jest to konieczne.
2. Cebule w łupinach przekrawamy na pół, przycinamy nieco piętki i smażymy od strony przecięcia, aż się porządnie przyrumienią, a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie – spalą. Nie przekręcamy ich na drugą stronę. Dorzucamy gałązki majeranku i odrobinę solimy. O ile patelnia nie ma plastikowej rączki – wsadzamy ją do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i pieczemy, aż warzywa będą miękkie, co potrwa ok. 15 minut (w innym wypadku, przekładamy je na blaszkę razem z ziołami i dopiekamy). Gotowe, po lekkim przestudzeniu, obieramy z wierzchnich suchych łupin, następnie rozdzielamy na poszczególne warstwy.
3. W międzyczasie nastawiamy osoloną i posłodzoną wodę. Z umytych gałązek jarmużu wycinamy gruby, środkowy nerw, tniemy na kawałeczki wielkości kęsa. Blanszujemy przez 1.5 minuty we wrzącej wodzie, odcedzamy na sitku.
4. Robimy dressing. Musztardę, posiekane kapary i ocet łączymy ze sobą, następnie wkręcamy olej do uzyskania jednolitej emulsji. Doprawiamy koperkiem, pieprzem, ewentualnie solą.
5. Robimy koktajl. Myjemy 4 gałązki jarmużu, wycinamy gruby nerw, miksujemy, zalewając sokiem jabłkowym, doprawiając cynamonem.
6. Ziemniaki układamy na talerzu wraz z pieczoną cebulą, blanszowanym jarmużem. Polewamy dressingiem. Opcjonalnie posypujemy świeżymi ziołami i kaparami. Jemy, popijając zielonym smoothie.
Magdalena Święciaszek, zdjęcie magazyn USTA
Zobacz też podobne artykuły
Biała kapusta z grzybami i tymiankiem, podana z puree z selera
Mało, mniej, minimalnie. To także wasza poświąteczna sentencja? Dzisiejsza rozpUSTA jest więc raczej postną odą do zimowych, korzeniowych warzyw typowych dla naszych szerokości geograficznych. Chrupka kapusta, pure z selera, gałązki blanszowanego jarmużu. Z obłoku świątecznego przejedzenia wracamy do zdrowej codzienności. Składniki: 1/2 główki białej kapusty 4 liście jarmużu 2 marchewki 3 łodygi selera naciowego 1 bulwa selera korzeniowego 2 ziemniaki 4 suszone
# kapusta, rozpusta, święciaszek, zimaWegański krem z pieczonego kalafiora
Jesienią zupy wracają do łask. Rozgrzewające, odżywcze, z sezonowych warzyw w każdej postaci – pieczonych, gotowanych, surowych. W ich obfitości mięsne dodatki nie są nam już potrzebne. Wegański krem z kalafiora to drugi odcinek naszej Piątkowej Rozpusty. Składniki: 1 i ½ średniej wielkości kalafiora 3 średniej wielkości ziemniaki 2 marchewki ½ korzenia i ½ naci z selera 2 korzenie pietruszki 2
# vegan, wegański krem kalafior święciaszekSzkoła w akcji
Warsztaty z zakresu prawidłowego żywienia dla 1200 dzieci, rodziców i opiekunów, przeszkolenie 35 edukatorów kulinarnych, prowadzących zajęcia dla dzieci i 65 pracowników zkolnych stołówek –takimi wynikami za ubiegły rok może pochwalić się Fundacja „Szkoła na widelcu”. Dzięki wsparciu finansowemu z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich udało się przeprowadzić program edukacji kulinarnej w 12 jednostkach oświatowych w Warszawie.
# Grzegorz Łapanowski, Szkoła na widelcuPomidor!
Połowa wakacji już za nami, na straganach pełnia warzywno-owocowego szczęścia. Nie łatwo się było zdecydować, jaki składnik wybrać, jako temat przewodni sierpniowych przepisów Mickey Rottena. W końcu padło na pomidora i w tym miesiącu to on będzie motywem przewodnim naszego poniedziałkowego, wegańskiego cyklu. Na dobry początek, orzeźwiające gazpacho z meksykańskim akcentem. Zaskoczy was dymnymi nutami
# gazpacho, Mickey Rotten, pomidor, recipie, vegan, wegański przepis