Co zmieni się w Youmiko pod twoim rządami?
Przede wszystkim będzie większa dbałość o sezonowość. Rozpoczęłam współpracę restauracji z gospodarstwami Majlertów i Rutkowskich (państwa Ziółków). Sezony w wegańskiej kuchni to podstawa a ja sama przykładam do tego dużą wagę. Chciałabym też robić więcej eventów, nie tylko związanych z sushi, ale ogólnie z kuchnią japońską, planuję je zacząć na jesieni. Wprowadziłam także do Yumiko najpyszniejsze wegańskie lody Syrenka, a wkrótce razem z ekipą z Vegan Ramen Shop i Panem Syrenką czyli Michałem Majewskim, robimy lodowe kolabo czyli Japanese Vegan Summer!
Wcześniej gotowałaś głównie w klimacie europejskim, jak długo trwał trening do objęcia sterów w restauracji azjatyckiej? W czym musialaś się podszkolić?
Uwielbiam kuchnię azjatycką i na szczeście mam z nią do czynienia od dawna, w tym stylu często gotuję w domu. Ale kuchnia japońska jest wyjątkowa, a samo sushi to niełatwa sztuka. Na szczęscie ojciec Youmiko – szef Paweł Gnatowski dał mi spory kredyt zaufania i z dużą cierpliwością wyjaśnił tajniki zwijania rolek. Kuchnia japońska to minimalizm i prostota, ale także niezwykłe bogactwo smaków, w tym tego jednego niezmiennie najmodniejszego – umami.
Weganskie sushi bazuje głownie na warzywach sezonowych, co teraz masz na tapecie?
Lato to najlepsza pora na robienie sushi, mamy wspaniałe dojrzałe pomidory, groszek zielony, kukurydzę, kalarepkę, bób, brokulik gałązkowy, młode liście mangolda, młode pędy groszku i wspaniałe sałaty. Wciąż pojawia się coś nowego a ja i mój zespół kombinujemy czy to zamarynować, wrzucić w tempurę czy zjeść po prostu na surowo!
Wprowadziłaś też obiadowe miski czyli chirashi, co w nich znajdziemy?
Chirashi to zdekonstruowane sushi czyli miska ryżu z dodatkami które normalnie znajdują się w rolkach, staram się zmieniać ich skład co dwa tygodnie aby goście się przypadkiem nie znudzili 🙂 w chirashi podstawowe smaki to słodki, słony, kwaśny, ostry i umami oczywiście czyli np edamame w sezamowym miso, warzywa w tempurze, szybkie pikle, czerwona kapusta z chilli i odrobina prażonych nori!
Ale wciąż najpopularniejsze są nigiri, uramaki, futomaki, hosomaki czy temari? Ktore z nich i z jakim dodatkiem ostatnio jest waszym hitem?
Temari z różowym boczniakiem i kawiorem z wodorostów! Wczoraj przywiozłam boczniaki od Tomka z Dąbrówki i natychmiast wrzuciliśmy je na patelnię, ku naszemu zdumieniu z grzybów wydobył się smak… langustynek i nie jest to mój wegański smak tylko opinia osoby, która owoce morze jada! Do tej pory jesteśmy pod dużym wrażeniem!
Rozmawiała: Monika Brzywczy, zdjęcia Dagmara Rosiak/głodnadaga
Zobacz też podobne artykuły
Przewodnik po Warszawie
Od pierwszego numeru UST, w którym prezentowaliśmy Berlin, i drugiego, gdzie pojawił się Poznań, opublikowaliśmy już 21 przewodników po miastach w Polsce i za granicą. Nie było wśród nich dotychczas Warszawy, choć odpowiedni bedeker jej się należy, a tutejsze miejsca znamy świetnie – ze wszystkimi ich niuansami; nie raz obserwowaliśmy jak powstają, znamy ich zawikłane
#Sushi od podszewki
Jaki ma związek krojenie ryby z japońską kaligrafią, o czym marzył jego urodzony na Hokkaido dziadek i co trzeba ukrywać przed klientami, opowiada Takayuki Nakamura, nasz ulubiony sushi master, szef Otaru Masazushi w tokijskiej Ginzie. Od kiedy robisz sushi? Od trzeciej klasy szkoły podstawowej! Urodziłem się jako su-shiya – równo osiemdziesiąt lat temu biznes założył mój dziadek,
#W mieście smoka. Przewodnik po Krakowie 2020
Dawno nie zaglądaliśmy do Krakowa – wybieramy się więc na południe, by sprawdzić czy krakusi nadal bawią się na imprezach w piwnicach kamienic, chodzą ze znajomymi na pole, a towarzyskie serce miasta bije na Kazimierzu. U schyłku letniego sezonu meldujemy się w mieście smoka, by sprawdzić, dokąd zaprowadzą nas lokalsi, by dobrze zjeść i wypić
#Ryż i klejnot
Okazuje się, że inaczej wygląda porcja sake dla wesołków, a inaczej dla smutasów. Z naszej aury można wyczytać, kto jakiego trunku potrzebuje. A przynajmniej jedna osoba potrafi to zrobić – właścicielka wyjątkowego tokijskiego baru, Marie. Ulice Tokio są wypełnione po brzegi niekończącą się ilością knajpek, barów i restauracji. Żeby wyróżnić się w tym oceanie, potrzeba
# Arieh Rosen, Gem by Moto, Noam Levinger, www.gembymoto.gorp.jp