Terroir Warsaw , które odbędzie się 27 i 28 maja 2018 roku, zgromadzi w stolicy uznanych zagranicznych szefów kuchni, m.in. Amandę Cohen (Nowy Jork), JP McMahona (Irlandia) i Marka Besta (Sydney) oraz dziennikarzy, ekspertów zajmujących się turystyką kulinarną i sommelierów. Goście spotkają się z przedstawicielami polskiej sceny kulinarnej, aby porozmawiać o bogactwie wynikającym z różnorodnych wpływów w polskiej kuchni, ekscytujących zmianach w naszej gastronomii i o tym, jak sprawić, by “Polish cuisine” stała się marką rozpoznawalną na świecie. Wydarzenie skierowane jest do szefów kuchni, restauratorów, sommelierów, foodiesów i wszystkich zainteresowanych dyskusją o nowej polskiej scenie kulinarnej.
Terroir Warsaw – Forum
Forum odbędzie się w niedzielę 27 maja w Fortecy Kręglickich . Nie przez przypadek na wydarzenie wybrano miejsce targu, który gromadzi rzemieślników i producentów żywności oraz szefów, którzy się u nich zaopatrują. Wraz z ponad 120 uczestnikami, Terroir Warsaw otworzy dyskusję o złożoności polskiej kuchni. Lokalnemu dziedzictwu przyjrzą się polscy i zagraniczni specjaliści, szefowie kuchni, historycy i antropologowie. Wspólnie przedyskutują ekscytujące zmiany na warszawskiej scenie kulinarnej i zastanowią się, jak wykorzystać potencjał drzemiący w polskiej kuchni, jak go wyeksponować, nagłośnić i promować.
Terroir Warsaw – Wspólna Kolacja
Zwieńczeniem Terroir Warsaw będzie Kolacja przygotowana przez pary polskich i zagranicznych szefów kuchni. W poniedziałek 28 maja zaproszeni kucharze przejmą restaurację Zoni znajdującą się przy Muzeum Polskiej Wódk i. Taka szansa zdarza się tylko raz – kilkunastu znakomitych kucharzy zebranych w jednym miejscu wspólnie stworzy dania zainspirowane polskimi tradycjami. Polacy wniosą do menu doświadczenie i autorskie spojrzenie na rodzimą kuchnię. Goście zaś – nową perspektywę, dzieląc się swoimi interpretacjami miejscowych smaków.
O Terroir
Terroir Hospitality to branżowe spotkanie, które od 12 lat odbywa się w Toronto, gromadząc najlepszych na świecie szefów kuchni, restauratorów, producentów żywności, znanych dziennikarzy kulinarnych. Sympozjum integruje przedstawicieli gastronomii i producentów żywności, zwraca uwagę światowych mediów na lokalną kulturę kulinarną. Popularność kanadyjskiego sympozjum przyczyniła się do powstania satelickich wydarzeń. W maju 2017 roku z sukcesem wystartował europejski program w Berlinie, w październiku odbyło się Forum w Budapeszcie.
Arlene Stein, założycielka i dyrektorka Terroir, tak podsumowuje te zmiany: „Międzynarodowa ekspansja oznacza, że możemy wyszukiwać i wspierać kulinarnych ambasadorów w tak ciekawych destynacjach, jak Warszawa. Tym samym powiększamy międzynarodową społeczność hospitality poprzez edukację i networking”. Stein, w wywiadzie dla weekend.gazeta.pl , tłumaczy jak spotkania szefów kuchni i miejscowych liderów branży przyczyniają się do promowania destynacji kulinarnych. Podkreśla też, że Warszawa ma wszystko, czego szukają kulinarni turyści głodni nowych odkryć.
Bilety
Forum 27 maja 2018:
70 euro za osobę https://www.rsvp-popup.com/events/terroirwarsawforum
Kolacja 28 maja 2018:
95 euro za osobę https://www.rsvp-popup.com/events/TerroirWarsawDinner
Limitowany pakiet Forum + Kolacja:
145 euro za osobę https://www.rsvp-popup.com/events/TerroirWarsawSaver
Lista uczestników:
Wojciech Modest Amaro, Atelier Amaro Aleksander Baron, Zoni, Adrian Klonowski, Pädaste Manor, Estonia, Maciej Nowicki, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Justyna Słupska Kartaczowska, Jadka, Wrocław Robert Trzópek, Bez Gwiazdek
Connie DeSousa & John Jackson, Charcut, Kanada
W Polsce zbiegło się wiele kulinarnych i historycznych wątków, składając się na barwny obraz miejscowej kuchni. Obecne w polskiej kuchni potrawy aszkenazyjskie są wynikiem 1000-letnich relacji żydowsko-polskich. Orientalne akcenty pochodzą z Imperium Osmańskiego, z którym Rzeczpospolita szlachecka dzieliła granicę przez ponad 300 lat. Renesans i barok wniosły wpływy włoskie i francuskie. Wraz z rozbiorami kraju przyszły smaki rosyjskie, niemieckie i austro-węgierskie. Ostatecznie II wojna światowa, a następnie 40 lat komunizmu, odcisnęły nieodwracalne piętno na polskiej kulturze kulinarnej, w znacznym stopniu ją unifikując. Ostatnie lata, m.in. za sprawą kreatywnych, ambitnych i ciekawych utraconego dziedzictwa kucharzy, przyniosły kulinarną rewolucję, nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. Terroir przyjrzy się jej oczami zagranicznych i polskich ekspertów.