Singapurskie święta według Trisno
Trisno Hamid
W Singapurze łączy się wiele ras i religii. Ustanowiono jednak państwowe święta dla obchodów największych uroczystości. Jest więc Chiński Nowy Rok, celebrowany głównie przez Chińczyków, muzułmańskie Hari Raya, Diwali – święto światła, obchodzone przez tamtejszych Tamilów, no i chrześcijańskie Boże Narodzenie. Są też inne ważne uroczystości, jak parada Chingay, czy wiosenne już Święto Smoczych Łodzi i buddyjski Vesak. Każde wydarzenie to inne zwyczaje
i jedzenie, ale jakoś z powodzeniem łączą się i przenikają. Na zdjęciu znajdziecie przykłady różnych świątecznych dań z Singapuru. Bak Chang to kleisty ryż z grzybami i kasztanami gotowany na parze w bambusowych liściach – jada się go w Święto Smoczych Łodzi. Maślane ciastka Kueh Makmur i ananasowe tartaletki Kueh jada się podczas Hari Raya, a od jakiegoś czasu także przy okazji Chińskiego Nowego Roku. Mistrzynią tych potraw jest moja ciocia Rubiah Gani. Polecam też Bak Kwa – to słodko‐pikantna suszona wołowina, typowa przekąska na Chiński Nowy Rok. Ode mnie – przepis na noworoczną sałatkę Yee Sang. Mieszając, trzeba ją podrzucać wysoko, bo to przynosi szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku.
- » 100 g ryby (łososia lub pstrąga tęczowego)
- » 50 g marchewki
- » 50 g ogórka
- » 50 g marynowanej białej rzepy
- » 50 g orzeszków ziemnych
- » 20 g chrupek z usmażonego w głębokim tłuszczu ciasta do wonton
- » 1 łyżka sezamu
- » 300 g chińskiego sosu śliwkowego
- » 1 łyżeczka pieprzu
- » 2 łyżeczki soku z limonki
- » 2 łyżeczki oleju sezamowego
- » 2 łyżki miodu
- » 1 łyżeczka przyprawy „pięć smaków”
Malani Pankaskumar Ragihaubhat
Pochodzę z Gudźaratu. Diwali to u nas jedno z ważniejszych świąt. W Indiach obchodzi się je przez pięć dni, paląc lampiony, kadzidła i fajerwerki, wymieniając się potrawami – głównie deserami. Robi się też ogromne zakupy, podobnie jak w Polsce przed Bożym Narodzeniem. W tym roku ugotowałem na noworoczne Święto Światła 52 potrawy, z których kilkoma dzielę się z wami. Khaman i chiapati robi się też w zwykłe dni wolne od pracy i jada na śniadanie albo zabiera na piknik.
- » 200 g mąki z ciecierzycy
- » 1 łyżeczka kurkumy
- » 1⁄2 łyżeczki chilli w proszku
- » 1⁄2 łyżeczki mielonej kolendry
- » 1⁄2 łyżeczki garam masala
- » 1⁄2 łyżeczki soli
- » 35 g liści kozieradki
- » 150 ml wody
- » olej do smażenia
Suche składniki mieszamy z wodą, zagniatamy ciasto. Przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. Dzielimy na kulki wielkości orzecha włoskiego, każdą rozwałkowujemy. Smażymy na oleju na średnim ogniu, jak naleśniki.
- » 250 g mąki z ciecierzycy
- » 75 g semoliny
- » 120 ml jogurtu naturalnego
- » 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- » 2 łyżeczki soku z cytryny
- » 2 łyżeczki zielonej pasty curry
- » 1 łyżeczka soli
- » 1⁄4 łyżeczki chilli w proszku
- » 1⁄3 łyżeczki kurkumy
- » 2 łyżeczki cukru
- » 1 łyżeczka oleju
- » szczypta asafetydy
- » sezam, wiórki kokosowe, liście kolendry do dekoracji
Mieszamy wszystkie składniki i zagniatamy na gładkie ciasto. Zostawiamy na noc pod przykryciem. Wyrośnięte ciasto przekładamy do płytkiej blaszki i pieczemy w 180°C przez 30 minut – powinno być puszyste i gąbczaste. Posypujemy sezamem, wiórkami i kolendrą.
Jakub Chojecki / JCC
Najradośniejsze ze wszystkich świąt żydowskich. Osiem dni zapalania kolejnej świecy to czas niemal karnawałowy. Tradycyjnie gra się w drejdla na złote czekoladowe monety. W tym czasie tradycją jest jedzenie tłustych pączków i placków. Olej użyty do ich smażenia symbolizuje cud chanukowy niegasnących lamp. Obecnie w ramach wyższości świąt Bożego Narodzenia nad innymi świętami pojawiła się nowa tradycja wręczania prezentów.
- » 1 kg ziemniaków
- » 2 jajka
- » 2 łyżki mąki pszennej lub kukurydzianej
- » sól i pieprz do smaku
- » 100 ml oleju
- » 4 łyżki klarowanego masła
Ciasto:
- » 400 ml wody w temperaturze pokojowej
- » 40 g drożdży
- » 100 g miodu
- » 15 g soli
- » 1 kg mąki chlebowej + dodatkowa do podsypania
- » 2 jajka
- » 70 g oliwy, masła lub mieszanki obu
- Oraz:
- » 1 jajko
- » sól do smaku
- » 1 łyżka wody
W wodzie rozpuszczamy drożdże z miodem i solą. Dodajemy mąkę i jajka. Wyrabiamy ciasto, by pozbyć się grudek. Sprawdzamy, czy na dnie i ściankach miski nie ma resztek mąki. Czasem trzeba dodać do ciasta ciut więcej płynu lub mąki. Przykrywamy miskę folią. Gdy urośnie o połowę, dodajemy stopniowo tłuszcz, aż całkowicie się wchłonie. Odstawiamy ciasto, by trochę podrosło. Wyjmujemy je z miski na posypany mąką blat. Wyrabiamy, rozciągając grzbietem dłoni i składając do środka. Formujemy kulę, wkładamy ją do miski lekko posypanej mąką i znów pozwalamy ciastu podrosnąć. Następnie dzielimy je na trzy równe części. Z każdej formu‐ jemy po trzy równe wałeczki. Splatamy z nich klasyczne warkocze, mocno zlepiając koniec i początek. Układamy chałki na blasze wyścielonej pergaminem. Przykrywamy ściereczką, stawiamy w ciepłym miejscu, aż podwoją objętość. Smarujemy jajkiem roztrzepanym z solą i wodą. Pieczemy w 190°C około 40 mi‐ nut, na złoty kolor. Studzimy na kratce.
Ciasto:
- » 1⁄2 kg mąki pszennej + dodatkowa do podsypania
- » 30 g drożdży » 120 ml mleka
- » 2 żółtka
- » 65 g cukru
- » szczypta soli
- » 90 g masła
- » odrobina spirytusu
- » skórka otarta z 1 pomarańczy
Nadzienie:
- » konfitury
- » czekolada
- » powidła
Oraz:
- » 1-2 l oleju
- » cukier puder