Sporty grupowe
Pewnie już zaczęliście zjadać uzbierane „zapasy”. Jeśli tygodniowe racje czekolady zużyliście jednego wieczora i martwicie się o swoje „beach body” pomyślcie o zamienieniu kawałka podłogi na domową siłownię. Nie wiecie, jak się do tego zabrać? Nie przepadacie za krążącymi po sieci nagraniami ćwiczących Mel B, Ewy C Czy Ani L? W ramach akcji #zostańmywdomu powstało wiele inicjatyw o tematyce sportowej. Nie musicie czekać na informację, że ukochany fitness znów się otworzy. Sprawdźcie czy nie prowadzi zajęć on-line! Masa studiów przeniosła swoje grafiki zajęć do internetu i zajęcia są teraz prowadzane za pomocą platform streamingowych. W ten sposób możecie ćwiczyć z Joga Republic, specjalne zajęcia na czas pandemii przygotowali m.in. Agasana, Workout Buddies, Yoga Reatritment czy Multifitness. Również na Pintereście znajdziecie wiele inspiracji jak bidon z wodą zamienić na ciężarek, a krzesło wykorzystać do podciągania.
Workout buddies
Dla melomana
Nigdy nie macie czasu wybrać się do Opery? Teraz opera przyjdzie do Was! Wiele kulturalnych instytucji udostępniło swoje nagrania w ramach bezpłatnego dostępu lub za niewielką opłatą np. wystarczy zalogować się na stronie Opery Wiedeńskiej by każdego wieczoru obejrzeć muzyczne arcydzieło w wykonaniu jej zespołu. W programie znalazły się m.in. „Wesele Figara” czy „Peer Gynt”. Z kolei na stronie Metropolitan Opera raz w tygodniu udostępniane jest nagranie jednego koncertu. Najbliższy pokaz odbędzie się 2 kwietnia i będziecie mogli obejrzeć „Toscę” ze wspaniałą Anną Netrebko w roli protagonistki. Szykujcie więc „stroje wieczorowe” (nie ważne czy jest to suknia czy wygodny dres) i rozsiądzie się wygodnie w loży… na kanapie!
Dla kino i teatrofila
Jeśli pandemia pokrzyżowała Wasze plany kinowe i teatralne, macie teraz szansę nadrobić braki (nie oszukujmy się, na pewno nie obejrzałeś wszystkich sztuk i filmów, na jakie miałeś ochotę). Festiwal Nowe Horyzonty udostępnili za niewielką opłatą część swoich zasobów na różnych platformach steamingowych. Np. na vod.pl obejrzycie mroczną baśń rozgrywającą się w Zambii „Nie jestem czarownicą” a na cineman.pl, jak bardzo na czasie, „Touch me not” – nagrodzoną Złotym Niedźwiedziem na Berlinale odę do ludzkiego ciała i związanych z nim pragnień. Z kolei na stronie repozytorium Filmoteki Narodowej odnajdziecie masę polskich filmów. Są tam klasyki jak w „Pustyni i puszczy” ale też odnajdziesz masę eksperymentalnych i awangardowych produkcji jak chociażby „Bestia” Aleksandra Hertza. Z kolei na platformie Ninateka.pl obejrzycie najlepsze polskie spektakle oraz teatr telewizji. W bogatych zasobach znalazły się m.in. „(A)Polonia” Warlikowskiego, „H.” Klaty (nagrany na terenie zrujnowanych budynków Stoczni Gdańskiej) czy „2007: Mackbeth” Jarzyny. Z kolei na platformie themuba.com znajdziecie spektakle teatralne, koncerty, przedstawienia baletowe z repertuaru Teatru Polonia, Opery Narodowej w Warszawie czy Teatru Powszechnego.
Naucz się czegoś nowego!
Gdy warsztaty zostały poodwoływane, kursy wstrzymane a Wy czujecie żądze wiedzy, możecie zacząć się uczyć online np. języka. Bardzo przyjazną aplikacją umożliwiającą taką naukę jest Duolingo. Oparta jest na rywalizacji – otrzymacie tu natychmiastową ocenę, a dzięki nagrodom również dodatkową motywację do kontynuacji nauki. Jeśli potrzebujecie drugiej osoby do zdobywania wiedzy poszukajcie swoich lokalnych grup „Widzialnej ręki”. To grupy na portalu Facebook powstałe dla znajomych, którzy chcieli pogadać i potrzebowali pomocy w kwarantannie. Obecnie skupiają tysiące użytkowników oferujących wsparcie, wyjście z psem, porady prawne czy naukę gry na gitarze. Znajdziesz tam chętnych do wspólnych konwersacji online czy nauki robienia czapki na drutach.
Zaglądanie za zamknięte drzwi
Choć drzwi galerii czy muzeów zostały zamknięte na najbliższe dni, może do nich zajrzeć dzięki wirtualnym wizytom. Swoje zasoby wirtualnie udostępnili m.in. Versal, Guggenheim Museum, Rijksmuseum, Zachęta, Centrum Nauki Kopernik, a nawet Muzeum Techniki w Tychach (nie śmiejcie się, ich zbiory fotografii są naprawdę imponujące). Jeśli Ziemia to dla Was za mało, możecie wyskoczyć na orbitę okołoziemską dzięki NASA, które prowadzi transmisję ze swojej stacji badawczej. Listę wielu akcji wraz z linkami znajdziecie na wydarzeniu „Kanapowi turyści” Biura Podróży GUNAR.
Netflix&chill ze znajomymi
Jeśli macie już dość samotnego „netflixowania na kanapie” możecie obejrzeć film wspólnie z przyjaciółmi dzięki nakładce Netflix Party na przeglądarkę Google Chrome. Pozwala ona na wirtualne oglądanie materiałów ze znajomymi w jednym czasie. Dodatkowym udogodnieniem jest okno chatu, które pozwala na komentowanie oglądanego programu na żywo. Uważajcie kogo zapraszacie do oglądania, by ktoś nie zdradził Wam zakończenia ;).
Dance, dance, dance
Jeśli jeszcze zastanawiacie się co możecie robić w domu i to nie pozostało nam nic innego, jak zachęcić Was do… tańczenia! Włączcie ulubiony utwór na słuchawkach lub głośnikach (pamiętając o sąsiadach) i tańczcie! Zostawiamy Was z naszym redakcyjnym tanecznym faworytem! Trzymajcie się zdrowo!
Poleć ten artykuł na Facebooku lub skopiuj link