JEMY, MÓWIMY, CAŁUJEMY
MIEJSCA

Singapur: turystyka w nowej rzeczywistości

Od 2 czerwca Singapur zniósł restrykcyjne ograniczenia dla gastronomii, atrakcji i oferowanej przez miasto części rozrywkowej i rozpoczął stopniowe przejście w kierunku bardziej umiarkowanych. Większość może wznowić działalność po spełnieniu konkretnych wytycznych, aby zapewnić klientom i pracownikom bezpieczne środowisko. Od początku czerwca możliwy stał się tranzyt przez lotnisko Changi, a dla gości z wybranych prowincji Chin wjeżdżających do Singapuru w celu pilnych wizyt biznesowych i oficjalnych został ustanowiony tzw. Szybki Pas (Fast Lane). Z czasem będzie on obejmował kolejne kraje i regiony.

 

Najnowsze technologie w służbie bezpieczeństwa mieszkańców i gości

Wydana w marcu aplikacja TraceTogether, która skraca czas śledzenia potencjalnie zainfekowanych osób w pandemii, została zainstalowana przez ponad 2,1 miliona osób!

 

Robo-psy
Kolejną inicjatywą, która wywołała powszechne emocje i podziw, jest słodki czworonożny robot, patrolujący park i przypominający ludziom o zachowaniu bezpiecznej odległości. Jeśli test się powiedzie, robot o nazwie Spot stanie się dyskretnym asystentem do monitorowania przestrzegania zasad zachowania odległości, gdy rezerwaty, parki i ogrody Singapuru będą wypełnione ludźmi. Funkcją robota nie jest określanie kar i nakazów, lecz jego zadaniem jest oszacowanie liczby odwiedzających i, w razie potrzeby, włączenie komunikatu dźwiękowego przypominającego o środkach bezpieczeństwa. Jednocześnie aparatura nie może śledzić ani rozpoznawać twarzy, nie gromadzą także żadnych danych osobowych. Spot jest również wyposażony w kartę 3D, pilota i czujniki do wykrywania obiektów i ludzi w promieniu jednego metra, aby uniknąć kolizji.

Drony
Ponadto, Singapurska Izba ds. Parków Narodowych planuje rozpocząć patrolowanie parków i obszarów przyrodniczych za pomocą dronów. To pozwoli nie tylko śledzić liczbę osób, ale także udostępniać te dane obywatelom, aby mogli ocenić sytuację przed pójściem na spacer w to miejsce.

Wirtualne wydarzenia
COVID-19 to trudny czas dla młodych i aktywnych ludzi. Branża rozrywki i klubów nocnych zaoferowała im zupełnie nowy format, który zachowuje zasady bezpiecznej odległości – wirtualne kluby, które pozwalają bawić się w bezpiecznych granicach własnego domu. Izba Turystyki w Singapurze i jeden z dziesięciu najlepszych klubów nocnych na świecie – Zouk Singapore, przeniosły wirtualną zabawę na nowy poziom. W ramach serii imprez Zouk Phuturescapes uczestnicy mieli możliwość słuchania lokalnych i międzynarodowych muzyków oraz DJ-ów, nie musząc przy tym wychodzić z domu. Nowoczesne osiągnięcia pozwalają nam przekraczać granice możliwości, wprowadzając do takich wydarzeń innowacyjne elementy i technologie immersyjne – filtry rzeczywistości rozszerzonej i wirtualne tła 3D.

Swoje drzwi otwierają także przed nami, wirtualnie, światowej klasy muzea w Singapurze. Można z łatwością wędrować po rozległych galeriach – bez tłumów zasłaniających widok – spędzając wygodnie godziny w towarzystwie sztuki, historii i kultury. Zbiory udostępniają m.in. National Gallery Singapore, gdzie można obejrzeć ponad 8 000 dzieł sztuki z Azji Południowo-Wschodniej, a National Museum of Singapore przygotowało ogromną wystawę „Stary Nowy Świat: od Indii Wschodnich do powstania Singapuru”.

Warto też zajrzeć do Istany (Istana oznacza pałac w języku malajskim), ponieważ jest to oficjalne biuro Prezydenta Republiki Singapuru. Podczas odwiedzin pałacu w stylu neo-palladiańskim zwiedza się pokoje, w których bardzo ważni dygnitarze są honorowani i bawią się podczas funkcji państwowych.

 

Środki dezynfekcji i system certyfikacji SG Clean
Singapur jest znany jako jedno z najczystszych miast na świecie. Jednak jednym z ważnych działań przygotowujących firmy turystyczne i obiekty do „nowych standardów” był niedawno wprowadzony system certyfikacji SG Clean, mający na celu poprawę standardów higieny i poziomu czystości w miejscach publicznych. Planowane jest stopniowe rozszerzanie znaku jakości SG Clean na wszystkie pomieszczenia o dużym natężeniu ruchu. W tym celu opracowano listy kontrolne zaleceń dotyczących dostosowania różnych przedsiębiorstw do nowych wymagań. Zgodność pomieszczeń z tymi zaleceniami jest oceniana przez wyspecjalizowane agencje i niezależnych obserwatorów, co zapewnia utrzymanie wysokiego poziomu czystości i higieny publicznej. Należy pamiętać, że zgodność z surowymi standardami czyszczenia i dezynfekcji SG Clean musi być okresowo potwierdzana – znak ten nie jest przypisywany na czas nieokreślony.

Do tej pory certyfikowano łącznie 13 000 obiektów infrastruktury miejskiej i turystycznej, w tym hotele, restauracje, atrakcje, miejsca wydarzeń i obiekty turystyczne. Wśród nich znajduje się 95% infrastruktury na wyspie Sentosa, popularnej pośród turystów dzięki piaszczystym plażom i miejscom rozrywki, a także singapurskie Zoo i oczywiście lotnisko Changi. Certyfikacja SG Clean jest dobrowolna i ma na celu stworzenie warunków do płynnego przejścia do nowych standardów czystości (reżim sanitarny środowiska (ES)), który stanie się obowiązkowy już w 2021 r.

Jeśli chodzi o wzmocnienie środków dezynfekcyjnych w zatłoczonych miejscach, Singapur podążył najbardziej zaawansowanym technologicznie sposobem: miasto testuje tak zwane „tunele dezynfekujące”, które automatycznie rozpylają środek dezynfekujący podczas ich przechodzenia. Przede wszystkim taki tunel można zobaczyć w kompleksie wystawienniczym EXPO w Singapurze, który został przekształcony w instytucję zdrowia publicznego.

 

Hotele i transport publiczny
Osobno warto wspomnieć o środkach podejmowanych w hotelach. Bezpieczeństwo pozostaje priorytetem kiedy placówki szukają sposobów, aby utrzymać standard swoich usług na najwyższym poziomie, a jednocześnie jak najbardziej zminimalizować kontakty między gośćmi a personelem. W przypadku hotelu może to oznaczać na przykład odprawę online, dezynfekcję wszystkich kart wejściowych przed ponownym użyciem, sprzątanie pokoju za pomocą specjalnych narzędzi, uwzględniając najdrobniejsze elementy jak piloty czy włączniki światła. Obejmuje to również instalację mechanizmów do automatycznej dezynfekcji poręczy schodów ruchomych oraz wykorzystanie światła ultrafioletowego do przygotowania sal konferencyjnych. Pokoje będą pozostawały puste przez jeden dzień po wymeldowaniu gości, aby zapewnić dokładne czyszczenie powierzchni, a nawet powietrza. Inne środki obejmują ograniczenie ilości zajętych pokojów i dostosowanie czasów zameldowania i wymeldowania, aby zapobiec zatłoczeniu.
Od 3 lipca hotele już przyjmują mieszkańców na wakacje. Podlega to zatwierdzeniu przez Rząd Singapuru, do uzyskania którego hotel musi wykazać, że spełnia określony zestaw wytycznych, aby zapewnić bezpieczne środowisko zarówno gościom, jak i pracownikom.

Oprócz kroków na rzecz zwiększonej dezynfekcji wprowadzono pozornie oczywisty, ale niezwykle skuteczny środek: częstotliwość przejazdów pociągów i autobusów została zmaksymalizowana w celu stworzenia warunków do naturalnego dystansu społecznego – dzięki temu ludzie nie muszą tłoczyć się na przystankach zwłaszcza w godzinach szczytu.

 

Dzika przyroda i ograniczony ruch

Ale nie każdy, kto mieszka w Singapurze, odczuwa ograniczenia. Nawiasem mówiąc, niektórzy mieszkańcy miasta bardzo ucieszyli się z ograniczonego ruchu w mieście: na przykład wydry karłowate czują się bardzo dobrze. Korzystając z faktu, że część ludzi siedzi w domu, śmiało wychodzą z wody, aby bawić się pośród głównych atrakcji miasta. Kiedy Zoo w Singapurze było zamknięte dla zwiedzających afrykańskie pingwiny były wypuszczane ze swoich wybiegów, by eksplorować okolicę. Podczas takich wycieczek psotne zwierzaki spacerowały po placu zabaw dla dzieci, kąpały się w basenie i grały w piaskownicy, a nawet odwiedziły sąsiadującego orangutana! Od 6 lipca Zoo w Singapurze jest otwarte i zwiedzający będą mogli w końcu odwiedzać swoje ulubione zwierzęta, po uprzedniej rezerwacji przez internet. Jednak atrakcje Zoo, które nie sprzyjają dystansowi społecznemu, takie jak place zabaw i przejażdżki tramwajem, są jeszcze wyłączone z użytku. Placówka przygotowała się również do zarządzania  przepływem odwiedzających i zapewnienia bezpieczeństwa podczas zwiedzania.

 

Ponowne otwarcie
Firmy turystyczne, które dostają pozwolenie na ponowne otwarcie, muszą stosować się do wszystkich powszechnie stosowanych środków zarządzania bezpieczeństwem i spełniać wymagania dotyczące gości i miejsc pracy, planów czyszczenia i odkażania, reagowania awaryjnego (w celu obsługi gości czujących się źle, podejrzanych / potwierdzonych przypadków) oraz jak komunikują ponowne otwarcie.

Kryzys, który zaskoczył świat, spowodował poważne zmiany w codziennym trybie życia. Podczas, gdy w dającej się przewidzieć przyszłości, ludzkość będzie musiała nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości i warunkach, które staną się „nową normą” na czas nieokreślony. Planeta zamarła w oczekiwaniu na otwarcie granic, a Singapur czeka, wymyślając, tryskając nowymi pomysłami i inicjatywami, nadal ciesząc się życiem i dzieląc się kreatywną energią na oceanach i kontynentach, w ten sposób nadal pozwalając odkryć Singapur w tym czasie próby.

 

O Singapore Tourism Board
Głównym celem Singapore Tourism Board (STB) jest rozwój turystyki jako jednego z kluczowych sektorów gospodarki Singapuru. We współpracy z partnerami branżowymi i lokalną społecznością kształtujemy tętniący życiem krajobraz turystyczny Singapuru. Wdrażamy hasło „Singapore. Passion Made Possible”, reprezentującego Singapur jako źródło inspiracji, miejsce, które zachęca ludzi do działania w celu realizacji swoich marzeń. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.stb.gov.sg lub www.visitsingapore.com.
Śledź nas w sieciach społecznościowych https://www.facebook.com/VisitSingaporePL

Zobacz też podobne artykuły

Wszystkie wydania ust
 • nr 29

 • nr 28

 • nr 27

 • nr 26

 • nr 25

 • nr 24

 • nr 23

 • nr 22

 • nr 21

 • nr 20

 • nr 19

 • nr 18

 • nr 17

 • nr 16

 • nr 15

 • nr 14

 • nr 13

 • nr 12

 • nr 11

 • nr 10

 • nr 9

 • nr 8

 • nr 7

 • nr 6

 • nr 5

 • nr 4

 • nr 3

 • nr 2

 • nr 1

Nasze przewodniki po miastach
 • Kraków

 • Lizbona

 • Polskie góry

 • Bangkok

 • Lato

 • Kioto

 • Mediolan

 • Singapur

 • Warszawa

 • Warszawa

 • Berlin