Spotkanie z przyjaciółmi, omawianie interesów, przyjęcie rodzinne, impreza firmowa, świętowanie sukcesów – u nas to wszystko odbywa się w domu – rodziny takie jak nasza nie wychodzą do pubu czy restauracji, w każdym razie nie tak często jak inne – zwierza się USTOM Torquhil lan. Więc nasze życie toczy się pomiędzy zamkami, gdzie z przyjaciółmi celebrujemy rożne okazje. Nieodłącznym elementem takich spotkań jest oczywiście whisky. Do takich rodowych zwyczajów nawiązuje właśnie Clan Campbell Blended Scotch Whisky, napój stworzony z myślą o tworzeniu wspólnoty. Jakże wspaniale brzmi stukanie się z ważnymi dla nas ludźmi szklankami wypełnionymi bogactwem wieloletniej tradycji tworzenia wysokiej jakości smaku. Jest w nim szlachetność, prawda i braterstwo – zapewnia XIII Książę Argyll, głowa klanu Campbell, od którego whisky wzięła nazwę. Zamknięta w ciemnozielonej butelce z grubego szkła whisky opatrzona jest etykietą na której nazwie towarzyszy napis The Noble, co oznacza szlachetna. Książę zapewnia, że dołożono wszelkich starań by taki właśnie miała smak. Clan Campbell Blended Scotch Whisky została wydestylowana w Szkocji, tam dojrzewała w dębowych beczkach minimum trzy lata i tam została przelana do butelek.
Przepisy gwarantują, że szkocką whisky możemy nazwać wyłącznie taką, która co najmniej tyle czasu spędziła w beczkach. Konieczny wymóg by napój nabrał głębi smaku. – To młoda whisky, którą świetnie się pije – zapewnia książę, który jest też, tak jak i jego ojciec, globalnym ambasadorem marki. Klan tworzy 14 milionów potomków na całym świecie. Książę śmieje się, że pisanie życzeń do członków rodziny to poważny problem. Chętnie dzieli się swoim przywiązaniem do tradycji. Na oficjalne ważne momenty zakłada tradycyjny strój ze spódnicą w szkocką kratę i czerwonymi wełnianymi podkolanówkami do kolan, mieszka w okazałym XV-wiecznym zamku, który zbudował trzeci książę Argyll w Inveraray w otoczeniu łagodnych zielonych wzgórz. Przyjmuje tu gości ale też sam chętnie odwiedza przyjaciół w ich posiadłościach tak jak to dawniej bywało, gdy aranżowało się małżeństwa, omawiało interesy, wymieniało plotkami, szykowało do odpierania wrogów, świętowano urodziny dzieci wizytując arystokratyczne dobra. Nieustannie podtrzymywany rytuał, jakby nie istniały media społecznościowe i telefony bo najważniejsze jest osobiste spotkanie. To do celebrowania takich spotkań, kiedy możemy usiąść razem przy stole, porozmawiać w ogrodzie czy na tarasie stworzona jest Clan Campbell Blended Scotch Whisky. Przygodą jest już wczucie się w jej bogaty aromat – świeży, lekki, pobudzający. Można wyczuć w nim miód, jabłka, kwiaty. Napój ma łagodny, słodkawy smak który pięści podniebienie nutami suszonych jabłek, owoców leśnych, karmelu i wanilii zwieńczony finiszem z nutami przypraw korzennych i dębiny. Tak żeby z przyjemnością sączyć ją łyk po łyku wczuwając się w bogactwo, które niesie. W świetnym towarzystwie, by scalać to, co najważniejsze – więzi, wspólnotę.
Clan Campbell Tonic
- 40 ml Clan Campbell Whisky
- 100 ml klasycznego toniku
- 10 ml sok z cytryny lub limonki (opcjonalnie)
W wysokiej szklance wymieszać składniki, dodać lód i plasterek cytryny lub limonki.
Clan & Ginger
- 40 ml Clan Campbell Whisky
- 100 ml napoju gazowanego imbirowego (typu ginger ale/ginger beer)
- 2-3 cząstki limonki (wyciśnięte do szklanki)
W wysokiej szklance wymieszać składniki, dodać lód. Udekorować cząstką limonki.
Campbells Sour
- 40 ml Clan Campbell Whisky
- 20 ml świeżego soku z cytryny
- 15 ml syropu cukrowego
- 20 ml białko z kurzego jajka lub aquafaba (wersja weganska)
- 2-3 dashe Angostura Bitters
Wszystkie składniki umieścić w szejkerze. Najlepiej najpierw wstrząsnąć nim bez lodu, aby uzyskać puszystą pianę. Dopiero potem dodać lód. Jeśli dodatkowo dodamy 20ml czerwonego wina powoli je wlewając – uzyskamy wariację Whisky Sour znaną jako New York Sour.
Clan Cambell Blended Scotch Whisky
Region i kraj pochodzenia: Szkocja
Zawartość alkoholu: 40%
Typ: blended whisky
Rodzaj beczki: dębowe, po bourbonie
Czas leżakowania: bez oznaczenia wieku; NAS, czyli No Age Statement przy czym szkockie przepisy dotyczące rynku spirytusowego narzucają konieczność długości dojrzewania whisky w dębowych beczkach przez minimum trzy lata.