– Na wzór innych polskich miast (NajedzeniFest w Krakowie czy Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu) organizujemy pierwszą edycję wydarzenia dla miłośników dobrego i głównie lokalnego jedzenia, chcemy spotkać mieszkańców wokół stołu i udowodnić, że także w Katowicach i okolicznych miastach pojawiają się świetne inicjatywy w gastronomii – opowiada Ola Osislo, organizatorka.
Chcemy rozbudzać apetyt nie tylko na konkretne smaki, ale przede wszystkim na szeroko rozumianą kulturę kulinarną. MENUfaktura to przede wszystkim inicjatywa pasjonatów. Siły do działania połączyli pomysłodawcy, firmy JOHN LEMON, Przemek Błaszczyk (chef bistro Mañana i uczestnik programu Top Chef) oraz Ola Oslislo (recenzentka kulinarna i autorka bloga Ostryga). Mięsożerni, nienawykli do diet, wybredni w smakach i na dobre zakochani w Śląsku, stąd zdeterminowani, by zorganizować MENUfakturę tu i teraz.
Postindustrialnej przestrzeni dla MENUfaktury mogą pozazdrościć organizatorzy podobnych wydarzeń w Polsce, festiwal odbędzie się bowiem w byłej fabryce porcelany, gdzie kreatywne działania różnym partnerom umożliwia Fundacja Giesche. Ulokowana w przestrzeni technologicznego parku STACJA KATOWICE to klub, który od katowickiego Spodka dzieli zaledwie 11 minut jazdy samochodem (Katowice, ul. Porcelanowa 23).
W programie m.in.:
GASTROfaza: prezentacja lokali i produktów z regionu, alternatywna strefa piwa, food trucki, wybór najlepszej restauracji/bistro prezentowanej podczas MENUfaktury przez uczestników.
NOWALIJKI: nowe informacje na temat kultury kulinarnej (spotkania, wykłady i warsztaty)
. POP-UP MENU – 5-daniowa kolacja z menu niespodzianką i wyselekcjonowanym winem w pofabrycznej przestrzeni (dla 30 osób gotować będzie Przemek Błaszczyk, uczestnik programu Top Chef oraz stażysta w 3*** restauracji Arzak w Hiszpanii)
. FOTOfaktory – konkurs na fotografię kulinarną dla blogerów z regionu oraz wernisaż zdjęć.
PECHA KUCHA – 20 argumentów za kulinarnym biznesem – prezentacje i opowieści lokalnych przedsiębiorców. USTA patronują tej akcji.
Aktualny program znajduje się tutaj.
Miejski Festiwal Kulinarny
, KATOWICE, ul. Porcelanowa 23
, 14 czerwca 2014, od godz. 12 do 21
Zobacz też podobne artykuły
USTA na Śląsku
„Czy Katowice przypadkiem są w fabryce? Czy polarne misie wyłażą na ulice tu?”* Pojechaliśmy zobaczyć na własne oczy! Odkryliśmy region w transformacji, z niezwykłą liczbą nowych budynków – potężnych, instytucyjnych, właśnie oddanych do użytku. Sytuacja w gastronomii zmienia się równie dynamicznie. Jeszcze dwa lata temu nie było połowy miejsc, które dziś opisujemy. Ale pamiętajcie też,
# Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, przewdonik, śląsk, ZabrzeBahnhof da ci Pyrsk
Otworzył się dokładnie w Barbórkę, w Katowicach w uliczce tuż obok torów kolejowych. Lokal, na który czekano nie tylko na Śląsku. Na ścianie schemat berlińskiego UBahn’a, w karcie domowe burgery w wielu wariantach, np. tłuściutki Ślązak imieniem Pyrsk (po śląsku „na zdrowie”) z hauskyjzą czyli twarogiem pieczonym z kminkiem i krupniokiem. – Pomysł na Bahnhof kiełkował
# Anna Pietras, Bahnhof, Edward, hamburger, jeść, Katowice, Mateusz Pieczko, pendolino, ŚlązakKonkurs fotograficzny dla blogerów kulinarnych na Śląsku rozstrzygnięty!
Chleb z chrupką skórką, letnie bezy z dojrzałymi owocami, ręcznie lepiony makaron, ale i stosy aromatycznych przypraw przywożone z podróży. Do pierwszego fotograficznego konkursu w regionie zgłosiły się śląskie blogerki i nadesłały bardzo różnorodne prace. Ich zdjęcia pokazano w postindustrialnej hali (była fabryka porcelany w Katowicach) w dniu imprezy szacuje się, że ponad 4 tysiące
# festiwal, Katowice, MENUfaktura, śląskPrzewodnik po Warszawie
Od pierwszego numeru UST, w którym prezentowaliśmy Berlin, i drugiego, gdzie pojawił się Poznań, opublikowaliśmy już 21 przewodników po miastach w Polsce i za granicą. Nie było wśród nich dotychczas Warszawy, choć odpowiedni bedeker jej się należy, a tutejsze miejsca znamy świetnie – ze wszystkimi ich niuansami; nie raz obserwowaliśmy jak powstają, znamy ich zawikłane
#