Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata. Projekt ekspozycji zaprasza odbiorców do zbierania opowieści kobiet ziemi Zagłębia Dąbrowskiego. Podstawą stworzenia narracji ekspozycji jest historia najsławniejszej mieszkanki Czeladzi – Katarzyny Włodczykowej. Jej tragiczna XVIII-wieczna historia, oskarżonej o czary i skazanej na śmierć kobiety, ma swój ciąg dalszy w dzisiejszych czasach. Przez lata stała się ona nieco przypadkiem symbolem Czeladzi, a fikcyjna rola czeladzkiej czarownicy zyskiwała na popularności. Pomnik bohaterki jednak przez dobrych parę lat szukał swojego miejsca. Promowany wizerunek, wiedźmy na miotle z odsłoniętą piersią, na pewno skrzywdziłby prawdziwą Włodczykową: zamożną i niezależną wdowę, która została podstępnie pozbawioną życia, a jej potomstwo majątku. Mroczna historia czarownicy to w każdym wypadku lepszy chwyt marketingowy niż niesprawiedliwa historia kobiety, która poniosła klęskę w walce z ludzką zachłannością. Jeśli zechcesz wysłuchać prawdziwej Włodczykowej dowiesz się pewnikiem więcej niż od jej popularnej wersji wyrzeźbionej przez Jacka Kicińskiego i przekonasz się, że każda wysłuchana opowieść jest skarbem.
Ekspozycja pozwoli poznać także życiorysy innych ważnych kobiet Zagłębia Dąbrowskiego: Doroty Kątskiej, Marii Zofii Garbińskiej, Fanny Lamprecht, Izabelli Stachowicz – Czajki, Natalii Stypułkowskiej, Ewy Faryaszewskiej, Jadwigi Migowej, Anieli Urbanowicz z domu Reicher, Alicji Dorabialskiej, Stefanii Mieszkowskiej, Marii Szulcówny, Feliksy Kahl z Kindlerów, Pauliny Goncwol i wielu innych kobiet odgrywających ważną dziejową rolę. Wierzymy, że właśnie ich życiorysy tworzą obraz samorządnego Zagłębia Dąbrowskiego oraz budują grunt do uniwersalnych wniosków w różnych dziedzinach życia.
Wspólne spotkanie podczas projektu i praca na warsztatach będzie okazją do poznania intymnych historii uczestników i wyciągnięcia z nich własnych wniosków. Wykop w mokrej ziemi dołek, połóż się na brzuchu i włóż do niego ucho – Mokosz Ci odpowie.
Agnieszka Bastrzyk, Katarzyna Balicka, Bogna Burska, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Joanna Kawicka, Anna Maria Karczmarska, Violka Kuś, Karolina Matyjaszkowicz, Katarzyna Mirczak, Elżbieta Niewiadomska,AgnieszkaOsipa,AnnaRulecka,IiuSusiraja,KlaudiaUrbanek-Kękuś, ChórCzarownic prowadzący warsztaty:
Monika Drożyńska, Anna Rulecka, Katarzyna Kata i Wiktor Łoś
Projekt można wesprzeć tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/zapytaj-mokoszy