Główną częścią nadchodzącego wkrótce wydarzenia będą wystawy przygotowane przez zaproszone galerie z całego świata, ze szczególnym naciskiem na gości z Europy Środkowej i Wschodniej. Razem z NADA organizatorzy Villa Warsaw w ramach naboru do pierwszej edycji wydarzenia wyselekcjonowali listę 44 uczestników, którzy zaprezentują w Warszawie kilkadziesiąt osób tworzących sztukę współczesną. Swoje drzwi dla NADA Villa Warsaw otworzy warszawska Willa Gawrońskich, perła neobarokowej architektury. Wspólna wystawa w przestrzeniach willi nawiąże dialog między różnorodnorodnymi artystycznie galeriami a wyjątkowym duchem tego miejsca. Całość uzupełni także bogaty program towarzyszący.
„NADA Villa Warsaw to wydarzenie, które powstało z potrzeby międzynarodowej wymiany artystycznej. Przestrzeń, w jakiej się odbędzie, umożliwia zarówno prezentację sztuki, jak i tworzenie sytuacji społecznych. Wydarzenie to, będące pierwszym projektem NADA w Polsce, odzwierciedla rosnącą rolę, jaką nasz kraj odgrywa na arenie międzynarodowej. NADA Villa Warsaw ma na celu nie tylko otwarcie Warszawy i Polski na świat, ale również pokazanie światu bogactwa polskiej sceny artystycznej” – zapowiadają organizatorzy.
New Art Dealers Alliance (NADA) to dynamiczna organizacja non-profit, założona w 2002 roku w Nowym Jorku, która wspiera rozwój i promocję sztuki współczesnej. Przez lata NADA łączyła galerie, niezależne przestrzenie artystyczne oraz profesjonalistów sztuki, tworząc międzynarodową platformę dla wymiany artystycznej, innowacji i współpracy. Teraz po raz pierwszy na tak szeroką skalę NADA włączy się w projekt w Polsce.
Wystawa NADA Villa Warsaw została zorganizowana z inicjatywy Michała Kaczyńskiego (Raster), Marty Kołakowskiej (Galeria LETO) oraz Joanny Witek-Lipka (Warsaw Gallery Weekend) we współpracy z NADA. Ten typ wystawy bazujący na współpracy uczestniczących galerii, stanowi rozwinięcie projektu Villa Raster – serii wydarzeń artystycznych zapoczątkowanych przez Raster w Warszawie w 2006 roku, z kolejnymi edycjami w Reykjaviku, Tokio i Toronto oraz podobnych wydarzeń odbywających się później w innych częściach świata (np. Condo).
„Model Villi stał się inkubatorem dla galerii, które rozwinęły niezależną wizję i odważną strategię działania. Bardzo cieszymy się, i jesteśmy podekscytowani tym, że wspólnie z New Art Dealers Alliance zorganizujemy Villę w Polsce. Naszą pasją jest wspieranie galerii na całym świecie,” – powiedział Jeffrey Rosen z Misako & Rosen i współprezes zarządu NADA.
Majowa wystawa to wyjątkowa okazja, aby podziwiać prace wystawione przez polskie i międzynarodowe galerie w niezwykłym wnętrzu Willi Gawrońskich, miejscu o bogatej historii i wyjątkowej atmosferze.
Więcej informacji o NADA Villa Warsaw i planowanym programie towarzyszącym już wkrótce.
Galerie uczestniczące w NADA Villa Warsaw:
Alyssa Davis Gallery, Nowy Jork
Artbeat, Tbilisi
AV17 Gallery, Wilno
BWA Warszawa, Warszawa/Sokołowsko
CASTIGLIONI, Mediolan
Coulisse Gallery, Sztokholm
Dio Horia Gallery, Ateny
eastcontemporary, Mediolan
FIERMAN, Nowy Jork
Foksal Gallery Foundation, Warszawa
Fragment, Nowy Jork
Galerie Jocelyn Wolff, Romainville
Galerie Rolando Anselmi, Rzym
Galeria Monopol, Warszawa
Gunia Nowik Gallery, Warszawa
HAGIWARA PROJECTS, Tokio
HOS, Warszawa
Jak Zapomnieć Gallery, Kraków
Jednostka Gallery, Warszawa
KIN, Bruksela
Kisterem, Budapeszt
KRUPA GALLERY, Wrocław
Leto, Warszawa
lokal_30, Warszawa
Max Mayer, Düsseldorf
Misako & Rosen, Tokio
Oolong Gallery, Encinitas
Piktogram, Warszawa
Plan B, Berlin/Cluj-Napoca
Polana Institute, Warszawa
Raster, Warszawa
RAVNIKAR, Ljubljana
Stereo, Warszawa
SVIT, Praga
Szydlowski, Warszawa/Genewa
The Green Gallery, Milwaukee
The Why Not Gallery, Tbilisi
TOMAS UMRIAN CONTEMPORARY, Bratysława
Turnus, Warszawa
Voloshyn Gallery, Kijów/Miami
wanda gallery, Warszawa
Wschód, Warsaw/Nowy Jork
Yulia Topchy, Nowy Jork
ZERO…, Mediolan
NADA Villa Warsaw 15–19 maja 2024
Willa Gawrońskich, WARSZAWA
Al. Ujazdowskie 23
Poleć ten artykuł na Facebooku lub skopiuj link