Zamiłowanie Finów do natury i innowacyjnych rozwiązań sprawiło, że wyroby pochodzące z tego kraju są uznawane za jedne z najbardziej przemyślanych i nadzwyczajnych w swojej formie. Myśląc o zbliżających się świątecznych spotkaniach, warto poszukać inspiracji wśród wzornictwa północy.
Do przygotowania stylizacji, które nadadzą wnętrzu niezwyczajny, świąteczny charakter, marka Finlandia Vodka® zaprosiła stylistkę i architektkę Zofię Wyganowską, znaną z zamiłowania do prostych form. Zofia przygotowała dwie propozycje, które z powodzeniem można zaadaptować w każdym mieszkaniu.
Pierwsza, granatowa, może być mocnym punktem w mieszkaniach minimalistycznych o stonowanych kolorach lub z powodzeniem wkomponować się w klasyczne wnętrza. Granatowy obrus, złote, efektowne sztućce i czerwień świątecznej Copa Finlandia to typowa kolorystyka świąteczna, która ożywi pomieszczenie.
„Inspiracją do tej stylizacji był helsiński Hotel Savoy, który jest ikoną fińskiego designu: funkcjonalizm w połączeniu z elegancką prostotą. Motywem przewodnim jest mocne zestawienie kolorów granatowego i złotego. Granatowy obrus jest idealnym tłem do minimalistycznej białej zastawy i złotych sztućców. Na stole znajduje się również kilka minimalistycznych dodatków fińskiego wzornictwa: świeczniki, wazon i cukiernica.” – komentuje Zofia Wyganowska.
Drugą inspiracją stylistki są naturalne barwy i surowce. Zofia przełamuje monochromatyczne kolory zielenią, która na fińskim stole jest naturalnym i kluczowym dopełnieniem. Finalny efekt został osiągnięty poprzez połączenie ze sobą różnych faktur. Pozorne niedopracowanie w postaci nieuprasowanych bieżników to puszczenie oka w stronę nowoczesności i podkreślenie niezwyczajności stylizacji.
„Głównym motywem tej stylizacji są kolory naturalne: lniany obrus i bieżniki w odcieniach bieli i beżu oraz zastawa w kolorach ziemistej szarości. Istotne jest tutaj również zestawienie struktur wybranych materiałów, które, jak w naturze: bywają gładkie, matowe jak i strukturalne. Naturalny len cechuje się szlachetną, wyrazistą strukturą i tworzy idealną podstawę do dekoracji stołu świątecznego. Całość została uwieńczona naturalnymi dodatkami: świeżymi roślinami, ozdobnymi liśćmi i jarzębiną.”
Nieskomplikowany, lecz wyrafinowany styl odnajduje swoje zastosowanie również w propozycji sposobu podania koktajli podczas kolacji. Świąteczny drink Copa Finlandia® można podawać zarówno w pękatym szkle typu „Copa”, jak i w dużym kieliszku do czerwonego wina. Świetnie prezentuje się na stole, a dodatki sprawiają, że Copa nabiera wyjątkowo świątecznego charakteru. Wystarczy proste połączenie kilku składników, by powstał niezwyczajny drink na wyjątkowe okazje. Podczas spotkań w większym gronie, przygotuj świąteczną Copę w dzbanku i delektuj się nią w kilka osób.
Zobacz też podobne artykuły
Biała strona Śląska
Najlepiej wyruszyć z Katowic kiedy jest jeszcze ciemno. Przed świtem skręcić z głównej drogi na Kraków, minąć hutę, której nie sposób przeoczyć, a dalej wypatrywać. Kiedy krajobraz zacznie falować i pojawią się pierwsze białe skały, to znak, że przygoda właśnie się zaczyna. Czas bezpiecznie zaparkować na poboczu, wdrapać się na najwyższe wzniesienie i patrzeć jak
# Anan Pietras, jura, śląskPraga – nasz przewodnik
Praktycznie nietknięta przez II wojnę światową, Praga jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych europejskich stolic. Ale jak to bywa w przypadku takich piękności – jej uroda jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. To proste – wpaść tu na moment, by zanurzyć się w eklektycznej mieszance gotyku i baroku, głęboko zaciągając się historią, zagubić się w wąskich
#Przewodnik po Warszawie
Od pierwszego numeru UST, w którym prezentowaliśmy Berlin, i drugiego, gdzie pojawił się Poznań, opublikowaliśmy już 21 przewodników po miastach w Polsce i za granicą. Nie było wśród nich dotychczas Warszawy, choć odpowiedni bedeker jej się należy, a tutejsze miejsca znamy świetnie – ze wszystkimi ich niuansami; nie raz obserwowaliśmy jak powstają, znamy ich zawikłane
#Nawijanie makaronu na uszy
W listopadzie mieliśmy wyjątkową przyjemność porozmawiać i wziąć udział w warsztatach holenderskiej „eating designerki” Marije Vogelzang (organizowane w ramach konferencji Undiscovered – Stories about experience), która prozaiczny proces jedzenia potrafi zamienić w nieoczekiwane doświadczenie i spontaniczną zabawę. To ona kazała azjatyckim szefom kuchni zanurzać nosy w talerzach, jeść bez pomocy rąk, gości w restauracji karmiła
# Eindhoven, Marije Vogelzang, Sharing Dinner