Redakcja

Eksplozja według Dellfiny

Już w najbliższą środę w warszawskim Pies czy Suka otworzy się wystawa „Jaki piękny koniec świata!”. Jest to instalacja składająca się z 70  kolaży, wykonanych z oryginalnych, erotycznych magazynów z lat 50. i 60., zestawionych z fotografiami wybuchów jądrowych. 

– 5/12/2016 –

Autorką tych prac jest Dellfina, artystka multimedialną. Jej formami ekspresji są  głównie fotografia i fotomontaż, ale również kolaż, wideo, instalacja i lenticular. Ma na swoim koncie ponad 60 wystaw międzynarodowych w galeriach, muzeach oraz na targach sztuki i festiwalach, liczne publikacje, a także projekty albumów muzycznych, plakatów jak i inscenizacji operowych. Artystka często pracuje na rzecz organizacji charytatywnych oraz organizacji pożytku publicznego. W latach 2001-2009 Dellfina tworzyła w duecie z Thomasem Dellacroix. Ich wzajemna fascynacja i owocna współpraca stworzyły nowy wymiar sztuki dla obojga artystów. Tematami ich prac są sława, wizerunek, tożsamość i oryginalność w kontekście mass mediów i ich wpływu na pamięć kolektywną. Dellfina mieszkała i tworzyła w Londynie, Barcelonie, Sztokholmie i Paryżu. Obecnie mieszka w Warszawie. Od 2010 roku pracuje solo.

Instalacja w warszawskiej galerii reprezentuje pole walki, rozumiane przez Dellfinę jako przestrzeń, w której ścierają się ze sobą dwie przeciwstawne, a jednak nierozłączne siły – libido i detrudo, kreacja i destrukcja, życie i śmierć, Eros i Tanatos. Ta walka odbywa się codziennie, zarówno w mikroskali, wewnątrz każdego z nas, jak i na poziomie kultur, społeczeństw i państw. Tylko od nas zależy jakich wyborów dokonujemy, jednak czas nie działa na naszą korzyść. Postęp cywilizacyjny systematycznie pcha ludzkość w kierunku samounicestwienia, a koniec świata jest coraz bliższy. Najtrafniej ocenił sytuację Woody Allen mówiąc: „Wyraźniej niż kiedykolwiek ludzkość stoi dziś na rozdrożu. Jedna droga prowadzi w rozpacz i skrajną beznadziejność, druga w totalne unicestwienie. Módlmy się o mądrość właściwego wyboru.”

 

 

 

http://www.dellfina-art.com/

 

suka

comments powered by Disqus