Monika Brzywczy

Eco chemia

Mydło, ocet, soda oczyszczona. Już nasze babcie wiedziały, jak z prostych składników przygotować znakomite preparaty do kuchni i kąpieli. Teraz pora na to, by ich sekrety odtworzyć w nowoczesnej formie!

 

– 10/09/2018 –

Uniwersalna pasta do czyszczenia

 • »  końcówka roślinnego mydła lub roślinne płatki mydlane
 • »  soda oczyszczona lub kalcynowana
 • »  ulubiony olejek eteryczny

  (np. cytronelowy, werbenowy lub lawendowy)

 • »  woda

  Na tarce o drobnych oczkach ścieramy końcówkę mydła. Odmierzamy jedną czubatą łyżkę stołową powstałych płatków lub gotowych płatków mydlanych (np. dla dzieci), o ile takich używamy. Mieszamy ją z całym opakowaniem sody oczyszczo- nej (90 g) lub z sodą kalcynowaną (zwaną także sodą piorącą
  – taką sodę, o silniejszych właściwościach czyszczących, można kupić w dowolnej drogerii ekologicznej lub zrobić samodziel- nie, piekąc sodę oczyszczoną w temperaturze 200°C). Dodaje- my dwie łyżki wody, 10 kropli ulubionego olejku eterycznego
  i dokładnie mieszamy, aż mikstura przeobrazi się w jednolitą pastę o wyraźnej, drobnoziarnistej fakturze. Uwaga: ze względu na złożony skład mydeł mikstury mogą się nieznacznie różnić konsystencją – zagęszczamy je sodą, a rozrzedzamy wodą. Do tworzenia pasty wybieramy najprostsze mydła bez dodatko- wych składników chemicznych czy zapachowych lub zwykłe płatki mydlane.

  Stosujemy jak komercyjne mleczko do czyszczenia – zarówno w kuchni, jak i łazience. Pasta jest bardzo wydajna (jedna łyżka powinna wystarczyć na całą wannę), pięknie pachnie i nie rysu- je czyszczonych powierzchni.

 

Pozostałe przepisy w USTACH drukowanych

przepisy: Emilia Obrzut, zdjęcia Krzysztof Kozanowski

 

 

comments powered by Disqus