Redakcja

Mapy i kwiaty

Już w 2019 roku w samym sercu stolicy przy ulicy Widok 5/7/9 pojawi się długo wyczekiwany PURO Hotel Warszawa. Goście będą mogli spędzić czas w nowoczesnym budynku zaprojektowanym przez studio Jems Architekci – w otoczeniu pięknych przedmiotów, wysmakowanego wzornictwa, ikon design’u oraz lokalnych i międzynarodowych dzieł sztuki.

– 30/04/2018 –

Ukłonem w stronę bogatej historii miasta będą zaprojektowane przez Olkę Osadzińską zdobienia ścienne, które pokryją ściany całego parteru – przestrzeni restauracji oraz lobby hotelu.

Artystyczne kolaże wykonane w oparci uo  archiwalne mapy Warszawy w połączeniuz botanicznymi elementami i utrzymane w delikatnych barwach na wiązujących do kolorów stolicy, sprawią, że w przestrzeniach PURO teraźniejszość spotka się z przeszłościąi przyszłością Warszawy. To jeden z pierwszych projektów – w historii hoteli PURO i w światowym hotelarstwie, w których tak ważna część wystroju, na tak wielkiej powierzchni, została w pełni oddana w ręce artysty i zaprojektowana od podstaw dla całego wnętrza.

 

 

 

 

 

Mapy stolicy i starodawne ryciny w interpretacji artystki są czymś więcej niż tylko gustowną dekoracją ścienną – to metafora podróży w czasie i w przestrzeni, hotel będzie początkiem tej inspirującej wyprawy. Projekt zdobień ściennych dla warszawskiego hotelu PURO był wspaniałym wyzwaniem i bardzo osobistym projektem – od lat oprowadzałam po Warszawie zagranicznych gości starając się pokazać im miasto, które znam, a które nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Warszawa to historia, energia, kreatywność

i nieustanna transformacja – spojrzenie na stare mapy, na których jak na dłoni widać zm iany krajobrazu i historii – zachęca do tego by spojrzeć na Warszawę jak na żywy organizm i rozpocząć swoje własne poszukiwania tego, czym jest miasto. Proust mówił, że prawdziwa odkrywcza podróż, to nie poszukiwanie nowych lądów,a nowego spojrzenia i do tego chcemy zachęcić odwiedzających – mówi Olka Osadzińska.

 

 

 

Jak podkreślają odpowiedzialni za projekt wystroju hotelu architekci z londyńskiego studia DeSallesFlint, nadrzędnym celem w projektowaniu wnętrz było kreowanie doświadczeń i dostarczanie inspiracji

– PURO pomaga odkryć prawdziwą duszę miasta – jej fragmenty zamknięte są we wszystkich elementach projektu, od tkanini dywanów,  przez łączenie roślin i surowych materiałów, hotel sam w sobie jest podróżą przez artystyczny proces jego twórców.

Choć wszystkie hotele grupy projektowanesą z poszanowaniem historii i tradycji, PUR O łączy w sobie zarówno aspekty lokalnejak i międzynarodowe. Również mapy wykorzystane przez Olkę do projektu  to oryginalne dokumenty sporządzone w różnych językach obcych – francuskim, rosyjskim, niemieckim, czeskim oraz angielskim.
Źródłem inspiracji artystki była zatem historia Warszawy oraz jej związki z innymi europejskimi metropoliami, co znajduje swój wyrazw kolażach ściennych, w których przeplatają się trzy wiodące e lementy: klasyczna architektura starej Warszawy, nowoczesny krajobraz urbanistyczny oraz wyrastające z mapy motywy kwiatowe i roślinne.

 

comments powered by Disqus