Redakcja

Polska według Białej

Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza na pierwszy w Warszawie indywidualny pokaz prac Alicji Białej. Wystawa zatytułowana „Polska” to obszerna prezentacja fotokolaży z cyklu „wycinanki polskie”. Cykl ten powstał pierwotnie jako materiał wizualny do wierszy Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych), by ostatecznie przerodzić się w akcję performatywną „Polska bez obrazy”.

– 24/07/2018 –

Prace Alicji Białej z serii „Polska” składają się z symboli, motywów i emblematów budujących zbiorową tożsamość Polaków. Artystka wykorzystuje zdjęcia z Internetu, archiwa rodzinne, wycinki prasowe, a także własne zdjęcia wykonane na potrzebę projektu. „Pocięta i poklejona byle jak, na kacu, na kolanie, chaotycznie. I nie wiadomo, jakim cudem jeszcze się trzyma” – mówi o „Polsce” artystka.

Fotomontaże Alicji Białej jako „wycinanki polskie” powstawały niezależnie od wierszy Marcina Świetlickiego jako oddzielne narracje, by ostatecznie połączyć się w książkę wydaną w tym roku przez Wydawnictwo Wolno. Kontynuacją „wycinanek polskich” stał się projekt „Polska bez obrazy”, nawiązujący do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Odwołując się do tradycji peregrynacji, artystka zainicjowała podróże wybranych prac po kraju. W akcję włączyło się wiele osób, także ze świata kultury i polityki. Wizerunki odwiedziły m.in. Krystynę Jandę, Olgę Tokarczuk, Katarzynę Nosowską, Roberta Biedronia.

Sama artystka tak podsumowuje swoje intencje: „Ważne było dla mnie, aby te prace podróżowały, żeby stały się przyczynkiem do rozmów o Polsce, ale też pozwoliły spojrzeć na nas samych z dystansu. Bowiem Polacy – zupełnie niepotrzebnie – bardzo drażliwi są na tle własnej polskości. Niech te prace wywołają uśmiech, ewentualnie refleksję”.

Na wystawie w Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprezentowane zostaną nie tylko oryginały fotokolaży, zarówno te publikowane, jak i niepublikowane w tomie Polska (wiązanka pieśni patriotycznych), ale także nowe prace, które powstały w ostatnim czasie. Do galerii dotrą także wędrujące po kraju „wizerunki”. Ich długą drogę i liczne przygody przedstawiać będzie przygotowana specjalnie na wystawę instalacja site-specific.

Wernisaż: 26.07 (czwartek), godz. 19:00

Wystawa: 27.07.2017 – 22.09.2018

Kuratorka: Monika Proniewska
Spotkanie: Alicja Biała – Marcin Świetlicki: 27.07 (piątek), g. 18:00

Rozmowa: Alicja Biała i współtwórcy projektu Peregrynacja: 13.09 (czwartek), g. 18:00
Leica 6×7 Gallery Warszawa, ul. Mysia 3, II piętro

comments powered by Disqus