Pierogi z warzywami i shiitake
Farsz:
- 50 g suszonych grzybów shiitake
- 400 ml wrzątku
- 50 ml oleju z pestek winogron
- 35 g czosnku, posiekanego
- 500 g kalarepy, startej
- 250 g białej kapusty, poszatkowanej
- 250 g marchewki, startej
- ¼ łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli
- ¼ łyżeczki białego pieprzu
Ciasto:
- 300 g mąki ryżowej
- 130 g mąki z tapioki
- ¼ łyżeczki soli
- 600 g wrzątku
- 1 łyżka oleju z pestek winogron
Dodatki:
- olej do posmarowania pierogów
- słodki sos sojowy
- sos chilli, np. sriracha
- prażona cebula lub szalotki
Robimy farsz. Grzyby zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy na godzinę. Następnie siekamy – zostawiamy wodę z moczenia. W dużym garnku rozgrzewamy olej, podsmażamy czosnek na złoty kolor. Wrzucamy kalarepę, kapustę, marchew, shiitake i wlewamy wodę grzybową. Doprawiamy cukrem, solą i pieprzem. Gotujemy, aż większość płynu odparuje, a warzywa zmiękną. Studzimy.
Robimy ciasto. Obie mąki i sól wsypujemy do misy miksera. Stopniowo, ubijając na niskich obrotach, wlewamy gorącą wodę. Mieszamy jakieś 4 minuty, aż zacznie tworzyć się masa. Dodajemy olej i zagniatamy jeszcze minutę. Ciasto przykrywamy przezroczystą folią.
Przygotowujemy pierogi. Odmierzamy 30-gramowe porcje ciasta, rozwałkowujemy na okręgi i nadziewamy farszem – składamy na połówki i zlepiamy brzegi. Pierogi smarujemy olejem i porcjami gotujemy na parze – 12 minut. Układamy pierogi na talerzach, skrapiamy sosem sojowym, ostrym sosem i posypujemy prażoną cebulą.
Triangoli z pieczoną dynią
Farsz:
- 1 dynia piżmowa
- oliwa i masło do pieczenia i smażenia
- 1 płaska łyżka miodu
- 1 łyżeczka nasion kolendry
- 1 łyżeczka przyprawy 5 smaków
- ½ łyżeczki płatków chilli
- sól do smaku
- 90 g koziego twarożku
- 2 listki szałwii
Oraz:
- 1 opakowanie gotowego ciasta na pierożki wonton
- masło do skropienia
- kilka liści szałwii
- starty parmezan
- sól i pieprz do smaku
Robimy farsz. Rozgrzewamy piekarnik do 195°C. Dynię obieramy, pozbywamy się nasion, miąższ kroimy w kostkę. Równomiernie rozkładamy na dużej blasze wyłożonej papierem do pieczenia, tak aby między kawałkami dyni były odstępy. Skrapiamy oliwą i miodem, posypujemy przyprawami oraz solą. Wstawiamy do piekarnika na 45 minut, sprawdzamy, czy dynia jest gotowa – chodzi o to, by kostka się zrumieniła, jeśli nie jest wystarczająco brązowa – dopiekamy chwilę. Następnie wyjmujemy i studzimy. Blendujemy razem z kozim serem i szałwią na gładką masę. Jeśli jest zbyt gęsta i trudno się miksuje, dolewamy kilka łyżek wody. Solimy do smaku.
Przygotowujemy triangoli. Ciasto rozmrażamy, jeśli nie używamy świeżego (używam ciasta na pierożki wonton, by połączyć w daniu Włochy i Azję; poza tym odkryłam, że to jedwabiste ciasto świetnie sprawdza się w kuchni włoskiej, a dzięki niemu znacznie skraca się czas robienia pierogów). Rozdzielamy ciasto na pojedyncze płaty. Nakładamy małą łyżeczkę farszu na środek każdego płatka, brzegi ciasta zwilżamy wodą. Składamy w trójkąty, pilnując, by wypuścić z każdej paczuszki powietrze. W dużym garnku zagotowujemy osoloną wodę. Na patelni roztapiamy odrobinę masła i podgrzewamy z liśćmi szałwii, aż masło zbrązowieje i przejdzie aromatem ziół (ale uważamy, by się nie spaliło!). Do wrzącej wody wrzucamy partiami pierożki. Gdy wypłyną na powierzchnię, wyławiamy je łyżką cedzakową i przekładamy na talerze. Skrapiamy masłem szałwiowym, ozdabiamy listkami szałwii, oprószamy startym parmezanem i świeżo zmielonym pieprzem.